A3 Haber

Boğaziçi davası: Kayyum rektöre karşı eylemlerde gözaltına alınan 22 kişi hakkındaki adli kontrol kaldırıldı

Boğaziçi davası: Kayyum rektöre karşı eylemlerde gözaltına alınan 22 kişi hakkındaki adli kontrol kaldırıldı
Kasım 25
23:23 2021

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör Melih Bulu’nun atanmasını protesto etmek için 1 Şubat’ta düzenlenen basın açıklaması sırasında gözaltına alınan 52 kişinin 2 yıl 6 aydan 18 yıla kadar değişen oranlarda hapis istemiyle yargılandıkları davanın ilk duruşması yapıldı. Mahkeme, savunma yapan 22 sanık hakkındaki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına hükmederek davayı 29 Kasım’a erteledi.

Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü’nün girişinde 1 Şubat’ta düzenlenen basın açıklaması sırasında gözaltına alınan 52 kişinin “toplantı ve gösteri yürüyüşlerine silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve “kişiyi, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle birden fazla kişiyle hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından toplamda 2 yıl 6 aydan 18 yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davanın görülmesine başlandı. Duruşma, İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nin küçük, katılımcı sayısının fazla olması nedeniyle İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapıldı.

Duruşmaya başka suçtan tutuklu Caner Perit Özen ve 38 sanık ve avukatları ile müştekiler katıldı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada 22 sanık savunmasını yaptı.

“51 gündür tek kişilik hücrede kalıyorum”

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Caner Perit Özen, “Olayla alakalı ifadelerim doğrudur, aynen tekrar ederim. Olayın gerçekleştiği günün bir gün öncesinde iki masum arkadaşımın tutuklanmasına tepki gösterdik. Açıklama okul dışında olacaktı ama polisler engelledi biz de okul içinde protesto hakkımızı kullandık. O zamanki Rektör Melih Bulu polis çağırdı. İki gün gözaltında kaldık sonrasında yaşadıklarım değişmedi. Olayların 10. Ayındayız, ben 51 gündür tek kişilik hücrede kalıyorum, başka suçtan tutukluyum” dedi.

Mahkemede savunma yapan sanık Mehmet Velat İnci ise “Ocak ayında Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde bir deneyde 6 ay çalışacağım. Bu yüzden adli kontrolün kaldırılmasını istiyorum. Herhangi bir suç işlemedim” diye konuştu.

“Pasaportum yenilenemediği için yüksek lisans yapamadım”

Hakkında uygulanan adli kontroller sebebiyle yüksek lisans yapamadığını belirten Emrullah Büker de savunmasında, “Suç işlemedim, yukarı çıkmak istediğimizde kapı kapatıldı, çıkmadık. Biz de kimseye engel olmadan bekledik orada. 3 gün zulme maruz kaldık, sonucunda yurt dışı yasağı konuldu. Yüksek lisans yapacaktım, pasaportumu yenileyemediğim için başvuramadım. Haftada bir imza veriyorum, bunun vakit kaybı olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Bizi aldığınızda dolar 7 liraydı”

Yurt dışına çıkmak isteyen arkadaşlarının doların yükselmesi sonucunda iki katı para kazanmaları gerektiğini söyleyen sanık Ömer Sarıkaya, savunmasında, “Son 6 aydır bir kez gittim üniversiteye, artık gitmeye korkuyorum. Huzur içinde yaşadığımız üniversiteyi mahvettiler. Bizi şikayet etmeye o insanları mecbur bıraktılar. Bizi çamurlarda sürükleye sürükleye gözaltına aldıklarında, arkadaşlarımızın bize getirdiği erzakları polislerle, güvenlikle paylaştım, kimseyle problemimiz yok. Boğaziçililerin yarısı yurt dışına çıkar. Bizi aldığınızda dolar 7 liraydı, şimdi o insanlar yurt dışına çıkmak için iki katı para kazanmalılar” dedi.

Müştekiler, sanıklardan şikayetçi olmadıklarını belirterek, “Duruşmaya katılmak istemiyorum. İsteseydik içerden çıkardık. Girip çıkanlar da oldu” dedi.

Sanık avukatları, müvekkillerinin hakkında adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasını ve duruşmalardan vareste tutulmalarını istedi.

“Bu iddianame boşa çıkmıştır”

Bazı sanıkların avukatı olan Burçin Şahan, “Müştekiler zaten müşteki olmadıklarını ifadelerinde belirttiler. Bu iddianame tamamen boşa çıkmıştır. Bu öğrenciler işkence gördüler. Mahkemenin durumunu göz önüne alarak müştekiler de şikayetçi olmadıkları için derhal beraat talep ediyoruz” dedi.

Adli kontrol hükümleri kaldırıldı

Anka’nın haberine göre, Duruşma savcısı, uygulanan tedbirlere devam edilmesini talep etti.

Mahkeme, savunma yapan 22 sanık hakkında adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına hükmederek davayı 29 Kasım’a erteledi.