A3 Haber

Enes Kanter ABD vatandaşı oldu: Soyadı artık “Freedom”

Enes Kanter ABD vatandaşı oldu: Soyadı artık “Freedom”
Kasım 30
13:43 2021

NBA’de Boston Celtics takımında forma giyen ve Fethullah Gülen’in “manevi oğlum” dediği Ener Kanter, ABD vatandaşı olarak, Türkçe’de ‘özgürlük’ anlamına gelen “Freedom” soyadını aldı.

Fethullah Gülen’in “manevi oğlum” dediği basketbolcu Enes Kanter, ABD vatandaşlığına geçtiğini ve soyadını Freedom (Özgürlük) olarak değiştirdiğini açıkladı.

29 yaşındaki Kanter, Twitter ismini de Enes Kanter Freedom olarak güncelledi ve vatandaşlık töreninin videosunu paylaştı.

“ABD vatandaşları çenelerini kapamalı ve dünyanın en iyi ülkesini eleştirmeyi bırakmalı”

Sputnik’in haberine göre Kanter vatandaşlığa geçmesinin ardından katıldığı televizyon programında “Bence ABD’de yaşayanlar şanslı hissetmeli çünkü eleştirmeyi seviyorlar fakat Çin veya Türkiye gibi ülkelerde yaşadığınız zaman buradaki özgürlüğün değerini anlıyorsunuz. ABD vatandaşları çenelerini kapamalı ve dünyanın en iyi ülkesini eleştirmeyi bırakmalı. ABD’liler, ülkelerinin özgürlüklerine, insan haklarına ve demokrasisine odaklanmalı” dedi.

Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert eleştiriler yönelten Kanter’in Türkiye pasaportu 2017 yılında iptal edilmişti.