A3 Haber

14 lira sınırına dayanan dolar güne nasıl başladı?

14 lira sınırına dayanan dolar güne nasıl başladı?

14 lira sınırına dayanan dolar güne nasıl başladı?
Aralık 01
08:40 2021

Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni ekonomi politikası olarak belirledikleri faiz indirimlerine devam edecekleri mesajı sonrası 13.96 ile rekor tazeleyen dolar/TL, bu sabah 13.55 civarında seyrediyor. 15.70’in üzerine çıkan avro/TL ise 15.40 dolaylarında seyrediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TRT canlı yayınında sarf ettiği, “Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz” açıklamaları sonrası yeni bir rekorla 13.96 seviyesine kadar yükseldi. 14 sınırından dönen kur, gece boyu 13 liranın üzerinde dalgalanırken bu sabah saatlerinde 13.50-13.60 bandında değerleniyor.

Avro/TL ise 15.72 ile rekor tazeledikten sonra bu sabah 15.35-15.45 bandından işlem görüyor.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı konuşmasının kurla ilgili kısmında, “Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız. Kur-faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu spekülasyonu ancak biz engelleriz. Artık cari açık verip bu açığı dış borçla finanse eden değil, döviz kazanıp cari fazla veren ekonomi olma hedefiyle hareket ediyoruz” diye konuştu. Erdoğan, seçim öncesine kadar faizin düşeceğini, kuru tetikleyen yüksek faizin düşüşü sebebiyle kurda da enflasyonda da iyileşmenin gerçekleşeceğini savundu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER