A3 Haber

Hayvanseverler artan fiyatlara tepkili: “Mamalarda yüzde 18 KDV kaldırılsın”

Hayvanseverler artan fiyatlara tepkili: “Mamalarda yüzde 18 KDV kaldırılsın”

Hayvanseverler artan fiyatlara tepkili: “Mamalarda yüzde 18 KDV kaldırılsın”
Aralık 04
12:42 2021

Hayvanseverler, hayvan mamalarındaki yüksek KDV ve yeni gelen zamların ardından sosyal medya üzerinden “Mamalarda yüzde 18 KDV kaldırılsın” çağrısı yaptı.

Kedi ve köpek mamalarına son dönemde zam yapılmasının ardından yüzde 18 KDV tepki topladı. Mamaların temel ihtiyaç olduğunun altını çizen insanlar, KDV’nin kaldırılması için sosyal medyada kampanya yürütmeye başladı.

Türk lirasının rekor değer kaybı, enflasyon ve buna bağlı olarak ürün ve hizmetlere gelen zamlardan, kedi-köpek mamaları ve aksesuarları da etkilendi. Döviz kurlarında yaşanan yükselişin ardından kedi-köpek mamalarına yüzde 30 ile yüzde 40’a varan oranlarda zam geldi.

Sosyal medya üzerinden kampanya başlatan çok sayıda hayvansever, evcil hayvanlarının veya sokak hayvanlarının fotoğraflarını paylaşarak “Mamalarda yüzde 18 KDV kaldırılsın” çağrısı yaparken mamaların lüks tüketim değil, temel ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Sokaktaki hayvanları besleme konusunda zorluk yaşadıklarını belirten onlarca kişi ise fiyat artışlarına karşı ‘denetim’ de talep etti.

Mamaların lüks tüketim değil, temel ihtiyaç olduğunu vurgulayan hayvaseverler, özellikle sokaktaki canları besleme konusunda zorluk yaşadıklarını belirtirken, fahiş fiyat artışına karşı ‘denetim’ de talep etti. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat da son dönemde artan fiyatlar ve yüksek KDV konusunda çok sayıda mail ve mesaj aldıklarını ifade etti.

“Hayvan beslemek lüks değil”

Temel sorunun konuya bakış açısı olduğunu belirten Şenpolat, “Öncelikle hayvan beslemek lüks değil, hayvan maması da lüks bir ihtiyaç değil. Maalesef ülkemizde hala marjinal bir grubun hobisi gözüyle bakılıyor bu konuya. Oysa Türkiye, sokak hayvanlarının en fazla olduğu ülkelerden biri” dedi.

Dernek olarak sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi için çalıştıklarını söyleyen Şenpolat, “İnsanlara sahiplen diyoruz ama bunun bir de maliyeti var. Her gün o canın beslenmesi gerek. Bu noktada teşvikler çok önemli. Hem sahiplenilen hayvanlar, hem de sokakta bakılan canlar için yüzde 18 olan KDV’nin bir an önce düşürülmesi gerek. Kamunun bu konuda bir adım atmasını bekliyoruz” dedi.

Vatandaş fiyatlardan şikayetçi

Fiyatlardaki artış nedeniyle sitem eden vatandaşlar şunları söyledi:

  • Mama fiyatlarındaki bu hızlı artış belki binlerce hayvanın ölümüne yol açacak. Yüzde 18 KDV düşürülmek zorunda. Herkes elini vicdanına koymalı.
  • Kilosu 9 TL olan en ucuz mama için aylık kampanya açıyorduk. Yarın kampanya günü ve kilosu 14 TL olmuş. Köpeklerin parası yok. Hayvanlar açlıktan ölecek. Koyun inek ve diğer hayvanlarda KDV yüzde 1 iken kedi köpekte neden yüzde 18?

İmamoğlu da destek verdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da kampanyaya destek veren isimlerden oldu.

 

About Author

Ege

Ege

Related Articles