A3 Haber

Avrupa Birliği: Türkiye ile üyelik müzakereleri donmuş olarak kalacak

Avrupa Birliği: Türkiye ile üyelik müzakereleri donmuş olarak kalacak

Avrupa Birliği: Türkiye ile üyelik müzakereleri donmuş olarak kalacak
Aralık 15
11:05 2021

AB Konseyi, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulmuş olarak kalmasına karar verdi. Açıklamada “Konsey, Türkiye’nin AB’den giderek uzaklaştığını üzülerek not ediyor” denildi.

Yıl sonundaki Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesine hazırlık toplantısında “Türkiye ile ilerleme sağlanamayan tam üyelik müzakerelerinin dondurulmuş olarak kalmasına” karar verildi. AB Genel İşler Konseyi’nde alınan kararda, “AB Konseyi, Türkiye’nin AB’den giderek daha fazla uzaklaştığını üzülerek not ediyor” ifadelerine yer verildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre kararda, müzakerelerde yeni bir fasıl açılması ya da mevcut bir faslın kapatılmasının da söz konusu olmadığı belirtildi.

Türkiye’nin dış politikası da eleştirildi

Türkiye’nin dış politikada AB çizgisinden giderek uzaklaştığı ve AB’nin öncelikleriyle bu konuda çatıştığı belirtilen kararda, Libya örneği verildi. Türkiye’den Libya’daki hükümet güçlerine yasa dışı silah sevkiyatı yapıldığına dikkat çekildi. Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği anlaşmasını ihlal etmesinin kınandığı kararda Türkiye’de insan hakları ihlalleri yaşandığı ifade edildi.

İnsan hakları, demokrasi ve temel hakların yanı sıra düşünce özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı konularındaki gerilemelerin “derin endişe” yarattığı belirtilen kararda, “Sivil toplum kuruluşlarının toplumun giderek zorlaşan bir ortamda baskı altında çalışmaya devam ettiği” söylendi.

Türkiye ile AB arasında 2005 yılında başlatılan üyelik görüşmeleri durma noktasına gelmiş durumda. Türkiye ve AB arasında yürütülen katılım müzakereleri teorik olarak 35 fasıl üzerinde yürütülüyor ve geçen 16 yılda katılım müzakerelerinde 16 fasıl müzakereye açılırken bunlardan sadece bir tanesi geçici olarak kapatıldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER