A3 Haber

Wall Street Journal: Suudi Prens, Erdoğan’dan “Cemal Kaşıkçı’yı unutalım” sözü istedi

Wall Street Journal: Suudi Prens, Erdoğan’dan “Cemal Kaşıkçı’yı unutalım” sözü istedi

Wall Street Journal: Suudi Prens, Erdoğan’dan “Cemal Kaşıkçı’yı unutalım” sözü istedi
Ocak 04
09:04 2022

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada Şubat’ta Riyad’a gideceğini ve Suudi Arabistan’da resmi temaslarda bulunacağını duyurdu. ABD medyası, Suudi Prensi Muhammed bin Selman’ın Erdoğan’dan bir söz vermesini istediğini yazdı.

Kasım’da Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın Ankara’ya gelerek temaslarda bulunmasının ardından dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları uluslararası kamuoyunda gündem oldu. Erdoğan, Şubat’ta Suudi Arabistan’a gideceğini açıkladı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın kendisini davet ettiğini söyleyen Erdoğan, böylelikle yıllardır iki ülke arasında devam eden gerilimde sona yaklaşıldığının sinyalini verdi.

Wall Street Journal, iki ülke arasında birçok fikir ayrılığı olduğunu, en önemli sorunun ise Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi olduğunu aktarırken, “Görüşme çabalarını ve süreci yakından bilenler Erdoğan ve Suudi Arabistan veliaht prensinin haftalardır görüşme fırsatı kolladığını söyledi. Katarlı yetkililer geçen ay birer gün arayla Doha’da olan iki adamı bir araya getirmeye çalıştı ama başarılı olamadı” yorumunu yaptı.

Gazete, “Sayın Erdoğan için buradaki hesaplamalar jeopolitikten daha çok para odaklı olabilir. Türkiye krizin içindeyken Erdoğan bir ekonomik cankurtaran arıyor. Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın Ankara’ya gelmesinden sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nden yetkililer milyarlarca dolarlık yatırım sözü verdi. Riyad ile görüşmeler Suudi Arabistan’ın bir yıldır uyguladığı gayrı resmi Türk mallarına boykotu sonlandırabilir” ifadesine yer verdi.

Öte yandan gazete prens Muhammed bin Selman’ın Erdoğan’dan tek bir söz istediğini de öne sürdü. Wall Street Journal’da yayınlanan makalede, “Bu sırada bölgedeki yetkililerin dediğine göre Prens Muhammed bin Selman, Erdoğan’dan Kaşıkçı’nın ölümünü tekrar gündeme getirmeme ve Türk medyasının da bu konuyu haberleştirmemesinin sözünü istiyor” denildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER