A3 Haber

Bakan Yanık’tan Enes Kara açıklaması: Cemaatlere değinmedi, “iletişimsizlik” olarak gördü

Bakan Yanık’tan Enes Kara açıklaması: Cemaatlere değinmedi, “iletişimsizlik” olarak gördü

Bakan Yanık’tan Enes Kara açıklaması: Cemaatlere değinmedi, “iletişimsizlik” olarak gördü
Ocak 15
09:20 2022

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Enes’in ölümünü, cemaat ve tarikatlardan söz etmeden ‘İletişim problemi’ ile açıklamaya çalıştı. Dilara Yıldız’ın öldürülmesiyle ilgili de “Kadınların daha dikkatli olması gerektiği” yorumunu yaptı.

Ankara’daki 75.Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gazetecilerle bir araya gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ısınma desteğinin doğalgaz olarak da verilmeyi başlanacağını anımsatarak “Şubat ayının ikinci yarısı başvuruları, mart ayının ikinci yarısından itibaren de ödemeleri yapmaya başlayacağız. Hak sahipliği alan kişinin PTT kartına destek ödemesini yapacağız” dedi.

“İletişim problemi…”

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, 20 yaşındaki Enes Kara’nın intiharına ilişkin değerlendirmesi sorulan Yanık, “Enes Kara için çok üzgünüm. Gençlerimiz ya da herhangi bir birey için intihar çözüm değil. Enes Kara’nın vefatından sonra onunla ilgili yapılan yorumlara bakınca açıkçası bir ‘Öykünme tetiklemesi yapar mı?’ diye endişe etmedim değil. Aileler açısından baktığımızda da tipik bir iletişimsizlik sıkıntısını görüyoruz. Pek çok şeyi tartışabiliriz ama iki şey var; birincisi çok genç bir çocuk öldü ve bir iletişim problemi olduğu düşünülüyor” diye konuştu.

Enes Kara’nın kardeşleri ne olacak?

Kara’nın kardeşlerine yönelik açıklaması üzerine bakanlığın devreye girip girmeyeceği de sorulan Yanık, “Arkadaşlarımız gerekli inceleme ve takipleri yapıyorlar. Bakanlık olarak müdahil olmamızı gerektiren bir durum varsa gerekli desteği, incelemeleri, çalışmaları yaparız” dedi.

“Kadınlar daha dikkatli olmalı”

Yanık, kadın cinayetlerine ilişkin veri de paylaştı. 2021’de 307 kadının cinayete kurban gittiğini söyledi. Avukat Dilara Yıldız’ın katledilmesiyle ilgili olarak bazen, yeniden bir şans vermek gibi durumların yaşandığını aktaran Yanık, “Olabilir, insan pişman olur. ‘Hiç olmaz, katiyen’ demiyorum ama bir araya gelirken bu süreçte biraz dikkatli olmak lazım. Kadınların özellikle kendilerine uzaklaştırma kararı almaya mecbur kılacak kadar tehdit eden bir süreçte daha dikkatli olmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER