A3 Haber

Bakan Karaismailoğlu’ndan itiraf gibi İstanbul yanıtı: Bakanlığın sorumluluğundaki yollar kapalıydı…

Bakan Karaismailoğlu’ndan itiraf gibi İstanbul yanıtı: Bakanlığın sorumluluğundaki yollar kapalıydı…
Ocak 27
21:03 2022

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı programda söz konusu akşam için “İstanbul’u birilerinin keyfine bırakamayız” derken kendi sorumluluk alanlarındaki yollarında kapalı olduğunu açıkladı. CHP’li Özkan, Karaismailoğlu’nu “Beceriksizliğin itirafı…” sözleriyle eleştirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı Habertürk TV’de soruları cevapladı. Karaismailoğlu, İstanbul’da yaşanan kar felaketiyle ilgili, “Doğal afetler ilk defa yaşanmıyor. Asıl sorumlu AKOM’daki kişilerdir” açıklamasında bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, gelen belgelerden birine dayanarak bir ihalede 6 milyar liralık yolsuzluk yapıldığını dün öne sürmüştü. Kılıçdaroğlu’nun ihale iddiası ile ilgili konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Cumhurbaşkanı ihaleye imza atmaz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun dün açıkladığı yolsuzluk belgesiyle ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Öyle bir belge yok. Cumhurbaşkanımız hiçbir ihaleye veya ödemeye imza atmaz. Orada ne olduğu belli olmayan bir belge çıkarıyor ve yalan söylüyor” dedi.

Karaismailoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“Asıl sorumlu AKOM’dakilerdir”

  • Bu tür doğal afetler ilk defa yaşanmıyor. Ben 25 yıl İBB’de çalıştım. Bu işlerden sorumlu bir kişi olarak konuşuyorum. Siz oradaki kurumsal yapıyı dağıtırsanız, liyakatsız insanları doldurursanız tabii ki başarısız olacaksınız. Tabii ki sıkıntı yaşanmıştır Karayolları Genel Müdürlüğü’nün de sorumluluğu vardır. Asıl sorumlu olan AKOM’daki kişilerdir. Eskilere baksalar her şey çözülecek. Kasım ayında tatbikatlar, simülasyonlar yapılırdı. Araçların nereye müdahale edeceği bellidir. Ama siz liyakatsız kişileri getirirseniz böyle bocalarsınız. Yolda kalan İETT otobüsleri, kış lastiği olmayan araçların yolda kalması. Vatandaş sıkıntı çekerken gözünüzün başka yerde olmaması lazım. İstanbul’un derdiyle dertlenmek lazım. İnşallah bir daha böyle süreç olmaz. Ne gerekiyorsa biz onlara da yardım ederiz. Biz onların açmadığı yollara bizim ekipleri gönderdik, yardım ettik.

” Siz bir tek ihale yapıp bir kişiye veriyorsunuz”

  • TEM otoyolu kapandı, inkar etmiyoruz. Tabii orada yolda kalan vatandaşlarımız çok büyük sıkıntı yaşadı. Koordinasyon problemi olmaması gerekir. Önceden 10 bölgeye ayrılıyor, herkesin sorumlulukları yükleniyordu. Siz bir tek ihale yapıp bir kişiye veriyorsunuz. Tuz ihalesiyle ilgili konuşulanlar var. İnşallah bundan sonra yaşanmaz. Bu tür olumsuz hava koşulları her zaman olacaktır. Hazırlıklı olmak lazım, kısa zamanda işleri çözmek lazım.

Bakanlar neden Atatürk Havalimanı’na indi?

Kar felaketinin yaşandığı gün İstanbul Havalimanına inemeyen Bakan Karaismailoğlu, Atatürk Havalimanı’na inişiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

  • Atatürk Havalimanı’na inmememiz gerekiyordu, risk alarak indik. Atatürk Havalimanı’nda olağanüstü durumlarda acil iniş için bir pist açık. İstanbul Havalimanı’nda 2 tane pistimiz var. Bahçelievler, Bakırköy, Florya, Sefaköy nüfusun en yoğun alanlar. Şehrin göbeği burası. Atatürk Havalimanı’na inmek için Marmara denizinde saatlerce döndüğümüz günleri unutmayın. Kapasitesini doldurmuş bir havalimanı. Vatandaşı bu egzoz emisyonundan kurtarmanız gerekiyor. Yılda 1 milyon ton egzoz salgılıyorlar. Bu şehrin göbeğinde burası. 305 milyon ağaca eşdeğer egzoz salınımı demektir bu yılda. Kapasite bitmişti. Yeni kapasite gerekiyordu. İstanbul Havalimanı dünyanın transit merkezi olacak. İstanbul Havalimanı’nı kötülemeye çalışıyorlar. Yıllardır hizmet edecek bir havalimanı. Şu ana kadar 115 milyon yolcu taşıdı. 800 bin uçak iniş yaptı bu havalimanına.

“İstanbul Havalimanı zaten olmazsa olmazdı” 

  • Yeni havalimanı 75 milyon metrekarelik bir alandır. Bu tabii ki olacaktı, olması da gerekiyordu. Eski havalimanı 11 milyon metrekareydi. Şimdi biz 5. ve sonra 6. piste geçeceğiz. Türkiye’de turizmin artmasıyla böyle bir havalimanı zaten olmazsa olmazdı. Devletin kasasından tek kuruş çıkmadı. 25 yıllık işletme boyunca 22 milyar Euro devlete kira getirecek çok kıymetli bir eser oldu. Kanal İstanbul, Kuzey Marmara Otoyolu uzun soluklu master planın ürünleri. Hepsi logo gibi. Tek tek yerlerine koyup resmin tamamına bakmak lazım. Havalimanı kapandıktan sonra bölgedeki trafik yüzde 30 azalmıştır. İstanbul Havalimanı gayet güzel bir şekilde işliyor.

“İstanbul Havalimanı’nda yıkılan yer zaten yıkılacaktı” 

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı’nda Turkish Cargo’ya hizmet sunan tesisin çatısında, yoğun kar yağışı sonucu meydana gelen çökmeyle ilgili, “Burası geçici bir yapı. Havalimanının 7 kilometre dışında bir yapıydı. Zaten yıkılacaktı. Havalimanını ilgilendiren bir durum yok.” açıklamasında bulundu.

Kapanan yollar bakanlığın sorumluluğunda…

Karaismailoğlu, katıldığı bir canlı yayında süreç hakkında bilgi verirken “İstanbul’u birilerinin keyfine bırakamazdık” dedi.

Sunucunun “Sonuçta havalimanı da, Kuzey Marmara Otoyolu da, TEM de açılamadı” ifadelerinin adından ise Karaismailoğlu, “Ben onu inkar etmiyorum, bunlar olacaktır” sözleriyle sorumluluk alanlarında yer alan yollarında kar yağışında kapalı olduğunu ifade etti.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamasını paylaşarak, “Açmaları gereken yol kapalıydı! Beceriksizliğin itirafı…” notunu düştü.

İlgili haberler: