A3 Haber

AB’den seyahatte yeni kurallar: Türkiye, Rusya ve Çin aşılarına izin yok

AB’den seyahatte yeni kurallar: Türkiye, Rusya ve Çin aşılarına izin yok

AB’den seyahatte yeni kurallar: Türkiye, Rusya ve Çin aşılarına izin yok
Ocak 31
15:36 2022

Avrupa Birliği, üye ülkelere yapılacak seyahatlerde geçerli olacak kuralları açıkladı Buna göre, Turkovac, CoronaVac ve Sputnik V aşılarını olanlar aşı yaptırmış sayılmayacak.

Avrupa Birliği, yarından (1 Şubat) itibaren seyahatlerde geçerli olacak kuralları açıkladı. İkinci aşının üzerinden 270 gün geçenlerle Turkovac, Çin’li Sinovac’ın ürettiği CoronaVac ve Rus aşısı Sputnik V olanlar aşı yapılmamış sayılacak.

Almanya, koronavirüsünü atlatanların raporlarını sadece üç ay geçerli sayacak. Güçlendirici aşı olmadan gidenler ve sınırda sorun çıkaranlar ülkeye alınmayabilecek.

Bütün AB üyesi ülkelerle birlikte, İsviçre, İngiltere, İrlanda ve hatta ABD ile Kanada için de uygulanacak kurallar, hem AB içinde dolaşımı, hem de AB’ye giriş şartlarını değiştiriyor.

Sözcü’den Ali Gülen, AB’ye girişte ve AB ülkeleri arasındaki serbest dolaşımda uygulanacak yeni “koronavirüsü seyahat kurallarını” derledi:

AB’nin tanıdığı aşı ve pasaport…

AB’nin tanıdığı aşılardan (Moderna, BioNTech, AstraZeneca, Johnson ve NovaVax) yaptıranlar dijital aşı pasaportu ile kanıtlayacak. Aksi halde, AB içerisinde dolaşamayacaklar. İki aşının geçerliliği, geçen zamana göre bitiyor. Almanya bu ay NovaVax’la aşılamaya başlıyor.

Güçlendirme aşısı olanlar

Ana kural, iki aşının ardından yine AB’nin tanıdığı 5 aşıdan biriyle üçüncü aşıyı (hatırlatma dozu) olmak. Üçüncü aşıyı olanlara AB içerisinde tam serbesti olacak. Ayrıca test sonucu istenmeyecek.

İki aşı 270 gün geçerli

İkinci aşının üzerinden 270 gün geçmişse, kişiler aşılanmamış sayılacak. Örneğin geçen yıl haziran ayında ikinci BioNTech aşısını olmuş kişinin “Aşı Pasaportu”nun geçerliliği, mart ayında bitecek. Hiç aşılanmamış sayılacak.

TURKOVAC, SİNOVAC, SPUTNIK V

Bu aşılar AB tarafından tanınmıyor. Türkiye henüz AB’ye resmi başvuru yapmadı. İki BioNTech yaptırmış Türk vatandaşları, üzerinden 9 ay geçmişse, ya da geçmek üzereyse yine BioNTech ya da Moderna olmalı. Yoksa “aşısız” sayılacak.

Aşısız sayılanların durumu

Hiç aşı yaptırmamış olanlar ya da AB’nin tanıdığı aşılardan yaptırmayanlar, bu aşılardan güçlendiricileri yaptırmayanlardan ülkeye girişte “PCR testi ya da hızlı test” istenecek. Karantina uygulanacak. Vizeleri geciktirilebilecek. Testten kaçınanlar ya da şüpheli görülenler ülkeye alınmayabilecek.

Çocuklar ve istisnalar

Aşı şartları bazı gruplar için yumuşatıldı. Uluslararası nakliyatta çalışan TIR sürücüleri, tıbbi nedenlerle seyahat etmek zorunda kalan hastalar, denizciler ve 12 yaşından küçük çocuklarda, katı aşı kuralları aranmayacak. 18 yaşına kadarki çocukların seyahatlerinde de test yetebilecek.

İyileşmiş olanlar

Koronavirüsünü atlatıp da bağışıklık geliştirmiş olanlar, aşı olmadan sadece altı ay haklardan yararlanabilecek. Almanya için bu süre üç ay. Almanya’da corona atlatmış kişi, üç ay içinde güçlendirici aşısını olmazsa, aşı yaptırmamış sayılacak.

Avrupa seyahat haritası

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, her hafta “Risk Haritası” yayınlayacak. Yeşilden koyu kırmızıya doğru skala olacak ve bu skala yapılan test sayısına, ortalama yeni enfeksiyon sayısına, aşılama oranına göre belirlenecek. Yeşil “seyahat uyarısı yok” anlamına gelirken sarı az ve kırmızı çok enfeksiyonu gösterecek. Koyu kırmızı yerler ise gidilmemesi gereken bölgeler olacak.

İlgili haberler:

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER