A3 Haber

Türkiye ile Ukrayna arasında sekiz anlaşma imzalandı

Türkiye ile Ukrayna arasında sekiz anlaşma imzalandı

Türkiye ile Ukrayna arasında sekiz anlaşma imzalandı
Şubat 03
18:30 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti başladı. Erdoğan, kendisini resmi törenle karşılayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile görüştü, iki ülke sekiz anlaşmaya imza attı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, tüm dünyada yakından izlenen Ukrayna ziyareti resmen başladı. Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky tarafından Kiev’de resmi törenle karşılandı. Törenin ardından Erdoğan ve Zelensky ikili görüşme gerçekleştirdi ve sonrasında iki lider Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey’in 10’uncu toplantısına katıldı.

Ziyaret, Rusya’yla yaşanan kriz nedeniyle dünyanın gözünün Ukrayna’ya çevrildiği bir dönemde gerçekleşiyor. Ziyarette iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı.

Erdoğan Ankara’dan ayrılmadan önce, Moskova-Kiev hattındaki arabuluculuk teklifini yinelemiş, “Barış için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” demişti. Erdoğan’ın Kiev’e inişi öncesindeyse, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov’un ziyaret sırasında Türkiye yapımı insansız hava araçlarının üretileceği bir fabrika için anlaşma imzalanmasının planlandığını açıklaması dikkat çekti. Reznikov, “Türkiye’yle, insansız hava araçlarının üretimi için bir fabrika ile pilot eğitim merkezi konusunda bir anlaşma imzalamayı planlıyoruz” dedi. Reznikov, Rusya’nın da kabul etmesi koşuluyla barış görüşmelerinin Türkiye’de yapılabileceğini de söyledi.

Erdoğan’a ziyarette, eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Zelenskiy’nin Marinskiy Sarayı’ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmesinin ardından çeşitli anlaşmalar imza altına alındı.

 • Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna Hükümeti arasında Serbest Ticaret Anlaşması, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmilhal tarafından imzalandı.
 • Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Hükümeti arasında Gençlik Politikası alanında iş birliği anlaşması, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba tarafından imza altına alındı.
 • Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile Ukrayna Devlet Vergi Servisi arasında Teknik İşbirliği Mutabakat Muhtırası’na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba imza attı.
 • Türk Standartları Enstitüsü ile Ukrayna Bilimsel Araştırma ve Standardizasyon, Belgelendirme ve Kalite Sorunları Hakkında Eğitim Merkezi arasında mutabakat muhtırasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba imza altına aldı.
 • Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu arasında 4 Aralık 2009 tarihinde Kiev’de imzalanan Kanun Uygulayıcı Birimlerin İşbirliği Anlaşması’nın tadil edilmesine yönelik protokolü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastirskiy imzaladı.
 • Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Hükümeti arasında Yüksek Teknoloji ve Havacılık/Uzay Sanayii Alanında İşbirliğine Dair Çerçeve Anlaşması’na, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ile Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov imza attı.
 • Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Ukrayna Gümrük Servisi arasında Ortak Gümrük Komitesi Tesis Edilmesine İlişkin Protokolü ve Yetkili Ekonomik Operatör Programlarının Karşılıklı Tanınmasına İlişkin Eylem Planı’nı, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu ile Ukrayna Devlet Gümrük Servisi Başkanvekili Vyaçeslav Demçenko imzaladı.

 Zelenskiy: Bu tarihi bir olay

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Marinskiy Sarayı’ndaki ikili görüşmesinin ardından konsey toplantısı yapıldı. Toplantı yaklaşık yarım saat sürdü.

Konsey toplantısı sonrası anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısı yapıldı.

Ukrayna lideri Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde yapılan görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, “Ülkelerimiz serbest ticaret anlaşması imzaladı, bu tarihi bir olay” dedi.

Zelenskiy’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

 • Ülkelerimiz serbest ticaret anlaşması imzaladı, bu tarihi bir olay.
 • Ukrayna’da barışı temin etmek için tüm platformlarda elimizden geleni yapmaya hazırız.
 • Bugün altyapı ve yatırım alanındaki etkileşimimiz aktif bir şekilde gelişiyor.
 • Rusya ile savaşımızda Türkiye’nin arabuluculuk rolü için Erdoğan’a teşekkür ediyorum.
 • Bu ziyaret, Ukrayna’nın dostunun kim olduğunu gösteriyor. Dostluğumuzu ortak galibiyetler güçlendirecek.
 • Savunma sanayi ve havacılık sektöründeki gelişmeleri özellikle ele aldık. Bugün imzaladığımız anlaşma, Baykar’ın Ukrayna’daki üretimini geliştirecek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

 • 2 yıl aradan sonra stratejik ortağımız Ukrayna’yı tekrar ziyaret etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sayın Devlet Başkanı başta olmak üzere Ukraynalı yöneticilerin sağduyulu ve diyaloğu öne çıkaran mesajlarını takdirle karşılıyorum. Daha önce de vurguladığım üzere Türkiye, Karadeniz’den komşu olduğu iki dost ülke arasındaki krizin sonlandırılması için üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Liderler seviyesinde bir zirveye veya teknik düzeyde görüşmelere memnuniyetle ev sahipliği yapabileceğimizi bugünkü görüşmelerimizde bir kez daha vurguladım zira Türkiye olarak yangına körükle gitmek yerine tansiyonu nasıl düşürürüz mantığıyla hareket ediyoruz. Donbas ihtilafının kontrolü noktasında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’nun rolünü önemsiyoruz. Kuruluşundan bu yana tüm tarafların güvenine mazhar olmuş Türk büyükelçilerce yönetilen misyona desteğimiz tamdır. Krizin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk temelinde Minsk Anlaşmaları çerçevesinde barışçı ve diplomatik yöntemlerle sona erdirileceğine samimiyetle inanıyoruz.
 • Değerli basın mensupları, görüşmelerimizde ikili ilişkileri her yönüyle ele aldık. Geçtiğimiz sene yüzde 60’a yakın artışla 7,5 milyar dolar

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER