A3 Haber

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Rusya’yı yaptırımlarla yenemezsiniz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Rusya’yı yaptırımlarla yenemezsiniz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Rusya’yı yaptırımlarla yenemezsiniz
Şubat 24
23:51 2022

Rusya’nın Ukrayna’ya girmesinin ardından ülke liderleri kınama ve yaptırım kararlarını açıklamayı sürdürürken çarpıcı bir çıkış Azerbeycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev, Rusya’nın yeni yaptırımlara karşı mukavemet göstereceğini kaydetti.

Moskova’da gazetecilere demeç veren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Tahmin etmek zor ama açıkçası bu uzun bir sürecin başlangıcı. Açıkçası, Rusya devlet başkanı (Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıma) kararını verdiğinde, sanırım bu sürecin uzayacağını anladı” dedi.

“Yaptırımlar aslında Rus üreticilerin ithalata bağımlılıklarını azaltmasına yardımcı oldu”

Rusya’nın potansiyeli, coğrafyası ve kabiliyetini öne çıkararak her türlü yaptırıma karşı dirençli olduğunu söyleyen Aliyev, “Bu benim kişisel görüşüm ve Rusya’ya daha önce uygulanan yaptırımlar da bunu kanıtlıyor” dedi.

Yaptırımların etkisiz olacağı konusunda pozitif olduğunu açıklayan Aliyev, “Yaptırımlar aslında Rus üreticilerin ithalata bağımlılıklarını azaltmasına yardımcı oldu” dedi. Batı’nın “Rus ekonomisine elbette darbe indireceğini” hatırlatan Aliyev, Putin’in harekât kararını verirken muhtemelen bunu da hesaba kattığını düşündüğünü söyledi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER