A3 Haber

Şehirlerarası otobüs biletlerine yüzde 20 zam geliyor

Şehirlerarası otobüs biletlerine yüzde 20 zam geliyor

Şehirlerarası otobüs biletlerine yüzde 20 zam geliyor
Mart 21
10:02 2022

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüs biletlerine yüzde 20 zam geleceğini söyledi. Yıldırım, “Seyahatler yüzde 50 oranında düşük geçen yıla göre, vatandaş seyahat edemez hale geldi” diye konuştu.

Artan akaryakıt fiyatları ve yüksek yol geçiş ücretleri yurttaşın karşısına ulaşımda zam olarak çıkıyor. Uçaklarda tavan ücret 700 lirayı aştı. Otobüs fiyatları ise yüzde 20 artacak.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, “Seyahatler yüzde 50 oranında düşük geçen yıla göre. Vatandaş seyahat edemez hale geldi. Bu nedenle biz de kamudan bazı destekler istiyoruz. Öncelikle biletlerde KDV yüzde 1’e düşürülmeli, daha sonrasında da yol ve köprü geçiş ücretlerinde bir indirime gidilmeli” dedi.

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım sektör olarak ortalama yüzde 20 zam yapacaklarını belirtti. Yıldırım, “Sonrasında piyasaları takip edeceğiz ama kısa zamanda bir düzelme görülmüyor gibi” dedi.

Akaryakıt fiyatlarının yanı sıra yol ve köprü ücretlerinin de maliyetlerini katladığını söyleyen Yıldırım, özellikle üçüncü köprü zorunluluğunun yolcuyu kaçırdığını ve otobüsçüyü ‘perişan ettiğini’ söyledi.

“Zamlar seyahatten uzaklaştırdı”

Zamların yurttaşları seyahatten uzaklaştırdığını da belirten Yıldırım, “Seyahatler yüzde 50 oranında düşük geçen yıla göre, vatandaş seyahat edemez hale geldi. Bu nedenle biz de kamudan bazı destekler istiyoruz. Öncelikle biletlerde KDV yüzde 1’e düşürülmeli, daha sonrasında da yol ve köprü geçiş ücretlerinde bir indirime gidilmeli. Ben meslek hayatımda ilk defa böyle bir zam görüyorum. Aklınıza gelen her şey müthiş zamlandı” diye konuştu.

Uçak biletlerinde tavan sınır 700 lirayı gördü

Pegasus Hava Yolları CEO’su ve Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı Mehmet Nane, daha önce yaptığı bir açıklamada kademeli artışlarla tavan fiyatların 899 TL’ye çıkarılmasını talep ettiklerini söylemişti. Resmi açıklama olmasa da bazı uçuşlarda fiyatlar 700 TL civarında oluştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER