A3 Haber

Ümit Özdağ: Altı muhalefet liderinin adayı olmazsa Mansur Yavaş’a biz teklif götürürüz

Ümit Özdağ: Altı muhalefet liderinin adayı olmazsa Mansur Yavaş’a biz teklif götürürüz

Ümit Özdağ: Altı muhalefet liderinin adayı olmazsa Mansur Yavaş’a biz teklif götürürüz
Nisan 10
17:38 2022

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, altı muhalefet partisi liderinin cumhurbaşkanı adayı olarak Mansur Yavaş’ı tercih etmemesi halinde parti olarak kendilerinin teklif götüreceğini belirtti.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, partisinin il başkanlığı kongresine katılmak için Eskişehir’e geldi. Kongrenin yapıldığı Yunus Emre Kültür Merkezi önünde partililerce karşılanan Özdağ, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mahsur Yavaş ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çağrıda bulunduğu Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanlığı adaylığının kamuoyunda tartışıldığını ve karşılık bulduğunu ifade eden Özdağ, “Bundan sonrası öncelikle Sayın Yavaş’ın vereceği karara bağlı. Sayın Yavaş bu doğrultuda bir karar alabilir ve diyebilir ki; ‘Böyle bir çağrı yapıldı. Bu çağrıdan önce ve sonra kamuoyundan gelen tepkiler, sosyal medyada yapılan anketler de gösteriyor ki, çoğunluk beni istiyor. Ben de bundan dolayı aday olurum’. Ya da altı liderin kararını bekleyebilir. Altı lider kendisini seçmez ve başka birisini seçerse daha önce de açıkladığım gibi, bu durumda Zafer Partisi olarak Mansur Bey’e bizim adayımız olmasını teklif edebiliriz. Bunu da kabul etmeyebilir ama bu durumda da bu altılı ittifakın Türk milletine Mansur Bey dışında bir aday koyması ve bu adayın da milletin iradesinin en azından değişim isteyenlerin iradesinin büyük bir kesimini temsil etmemesi, durumunda kendi adayımızı çıkartırız” diye konuştu.

“İkinci Ekmeleddin vakası yaşamak istemiyoruz”

2014 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP’nin ‘çatı adayı’ olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdiğini hatırlatan Özdağ, şunları söyledi:

  • “Türkiye, bir Ekmeleddin davası yaşadı. Şimdi ikinci kez bunu yaşamak istemiyoruz. ‘Tıpış tıpış gidersiniz’ diye seçmen adeta tehditle karşı karşıya kaldı ve alay edildi. Yine 6 lider kamuoyunun demokratik talebini dikkate almayarak çıkarlar ve derlerse ki; hiç önemli değil, sizin ne istediğiniz. Zafer Partisi olarak böyle bir durumda Türk milletinin, seçmenin hiçbir yere tıpış tıpış gitmeyeceğini ve kendi adayını çıkartacağı konusunda Türk milletine güvence veriyoruz.”

“Mansur Yavaş ile görüşmedik, doğru olmaz”

Gazetecilerin sorusu üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda bir görüşme yapmadıklarını kaydeden Özdağ, “Şu ana kadar Mansur Bey ile hiçbir görüşmemiz olmadı, olması da doğru olmazdı. Bu aşamada da benim Mansur Bey’den Zafer Partisi Genel Başkanı olarak bir görüşme talebim olmayacak” dedi. Özdağ, açıklamalarının ardından partisinin ilk başkanlığı kongresine katıldı

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER