A3 Haber

İhracatçının döviz gelirlerinden TCMB’ye satış zorunluluğu yüzde 40’a çıkarılıyor

İhracatçının döviz gelirlerinden TCMB’ye satış zorunluluğu yüzde 40’a çıkarılıyor

İhracatçının döviz gelirlerinden TCMB’ye satış zorunluluğu yüzde 40’a çıkarılıyor
Nisan 12
22:29 2022

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Gülle ve ihracat temsilcileriyle bir araya geldi. Bloomberg HT’nin haberine göre ihracatçının döviz gelirlerini TCMB’ye satma zorunluluğu yüzde 25’ten yüzde 40’a çıkarılıyor

Bloomberg HT’nin ihracatçılara dayandırdığı haberine göre, ihracatçının döviz gelirlerini TCMB’ye satma zorunluluğu yüzde 25’ten yüzde 40’a çıkarılıyor

Gülle, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kavcıoğlu’nun katılımlarıyla bu yılın 2. istişare toplantısını gerçekleştirdik. Birlik başkanlarımızın da katıldığı toplantıda; 2022 ilk çeyrek ihracat verileri, bölgesel sorunların ihracata etkileri olmak üzere birçok konuyu istişare ettik” dedi.

Öte yandan ihracatçılar şirketlerin ihracat gelirlerinin TCMB’ye satma zorunluğunun yüzde 25’ten yüzde 40’a çıkarılacağı niyeti olduğunu dile getirdi.

Ortalama aylık 20 milyar dolarlık ihracat üzerinden hesaplandığında yüzde 25’lik oran Merkez Bankası’na 5 milyar dolarlık satış anlamına gelirken, oranın yüzde 40’a çıkmasıyla rakam 8 milyar dolara ulaşmış olacak.

Kileci: Yüzde 50’ye çıkacağını tahmin ediyorum

Bloomberg HT’ye konuk olan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, şirketlerin ihracat gelirlerinin TCMB’ye satma zorunluğunun yüzde 25’ten yüzde 40’a çıkarılma planına ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı: “(Dövizden dönüş zorunluluğu) dövize talebi tutma amacıyla yapıldığını düşünüyorum. Belli sektörlerde bu uygulama faydalı oluyor, bazılarında (ödemelerin tamamı döviz olan firmalarda) ise ilk bakışta sorun olarak gözüküyor. Bence alınan bu kararlar doların yükselmesiyle alakalı. Özellikle son dönemde Rusya Ukrayna krizi sebebiyle dövize olan taleplerin belli oranda azaltılması amacıyla yapılan bir hareket diye düşünüyorum. Bunun belki de yüzde 50’ye çıkacağını tahmin ediyorum.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER