A3 Haber

Rusya’dan misilleme kararı: ABD Kongresinin 398 üyesine yaptırım uygulandı

Rusya’dan misilleme kararı: ABD Kongresinin 398 üyesine yaptırım uygulandı

Rusya’dan misilleme kararı: ABD Kongresinin 398 üyesine yaptırım uygulandı
Nisan 13
23:54 2022

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin yaptırımlarına karşılık olarak ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin 398 üyesine yaptırım kararı aldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonuyla beraber ABD tarafından Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma mensubu 328 milletvekiline karşı alınan yaptırım kararına Rusya’dan misilleme geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD Kongresinin 398 üyesine yaptırım kararı alındığı söylenerek, “Joe Biden yönetimi tarafından 24 Mart’ta Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Dumasının 328 milletvekiline karşı uygulanan Rusya karşıtı yaptırım dalgasına karşılık olarak, daha önce ‘kara listeye’ alınan Rus parlamenterlerle beraber fiilen bütün parlamento mensuplarını kapsadığı dikkate alınarak aynı biçimde ABD Temsilciler Meclisi’nin 398 üyesine kısıtlamalar getiriliyor. ABD Kongresi’nin alt meclisinin komitelerinin liderliği ve başkanları da dahil olmak üzere bu kişiler Rusya’nın önleme listesine devamlı olarak dahil ediliyor” dendi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin daha önce yaptırım listesine alındığı bu doğrultuda ismi açıklanan ABD Kongresinin 398 mensubunun “karşılıklılık” ilkesi doğrultusunda yaptırımlara tabi tutulduğu söylendi. Açıklamada, yaptırım listesine alınan ABD Temsilciler Meclisi’nin 398 mensubunun isimlerine yer verilirken, ABD yaptırımlarına karşılık Rusya’nın da karşı tedbirlerini daha da genişletilebileceği ifade edildi.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER