A3 Haber

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: F-16’lar için ABD’ye yeni talep mektubu iletilecek

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: F-16’lar için ABD’ye yeni talep mektubu iletilecek

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: F-16’lar için ABD’ye yeni talep mektubu iletilecek
Nisan 18
20:45 2022

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması sonrası gündeme gelen F-16’lar için ABD’ye yeni bir talep mektubu gideceğini söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken parti sözcüsü Ömer Çelik, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çelik’in açıklamalarından satır başları;

 • Arkadaşlarımız teşkilat içinde çok güçlü çalışmalarda bulunuyor. Faaliyetlerimiz artarak devam edecek.
 • Değerli arkadaşlarım, Ramazan ayında her zaman karşılaştığımız birtakım şiddet olayları oluyor. En çok içimizi yakan olay kuşkusuz Filistinli müslümanlara uygulanan şiddettir. Bu olayları şiddetle kınadığımızı, Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün kırmızı çizgimiz olduğunun bilinmesini istiyoruz.
 • Türkiye, Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit Harekatı’nı başlattı. Burada BM’nin ilgili maddesinin bize sağladığı haklardan faydalanarak, bu operasyonu gerçekleştiriyoruz. Operasyonu BM’nin 51. maddesine dayanarak yapıyoruz. Mehmetçiğin hedefine ulaşacağından şüphemiz yok.
 • 804 hastanenin yoğun bakımında Covid-19 hastasının kalmaması sevindirici bir olaydır. Sağlık çalışanlarımızın fedakarlıklarına müteşekkiriz.
 • Türkiye’nin sağlık konusunda kabiliyeti, donanımının yüksek olması ve Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla hayata geçen şehir hastaneleri gibi büyük adımların olması, pandemi sırasında diğer ülkeler arasından başarıyla çıkmamızı sağladı.
 • Savaş yoluyla sorun çözmeye çalışmanın küresel olumsuz sonuçları olduğu görülüyor. İstanbul’daki müzakere sürecinin desteklenmesi bu süreçte çok önemlidir. Nitekim, Putin ile görüşme yapan Avusturya Başbakanı şu açıklamayı yaptı: “Beni memnun eden tek şey Putin İstanbul görüşmelerine katılabileceğini açıklamasıdır.” Türkiye bu süreçte tüm müzakerelerin yükünü omzuna almıştır. Buna diğer ülkelerin daha fazla destek vermesi lazımdır. Rusya’nın hedefini Donbas bölgesini kaydırması daha yoğun çatışmalara yol açacaktır.
 • Ukrayna ve Rusya arasında bir an önce ateşkes imzalanmalı, barış inşa edilmelidir.
 • ABD ile Ukrayna, enerji güvenliği ve ticaret gibi geliştirebileceğimiz birçok ortaklık konusu var. Ancak, ABD’nin terör örgütü YPG’ye desteği bu konulara gölge düşürmektedir. Bir NATO müttefiği, diğer bir NATO müttefiğinin terörist olarak kabul ettiği bir örgüte destek vermemelidir. YPG, DAEŞ ile mücadele etmemektedir. ABD’nin bu çirkin siyasete karşı bir strateji geliştirmesi gerekmektedir.
 • Milli Savunma Bakanlığımız 30 Eylül tarihli mektupla 40 adet F-16 uçak alınmasını talep etmiştir. En son Mart ayında bu görüşmeler gerçekleştirdi. Şimdi daha geniş bir talep mektubu iletilecek. NATO müttefikleri arasında birtakım adı konulmamış ambargoların olması mantıksızdır.
 • Tüm NATO müttefikleri aynı anda güvendeyse, hiçbiri güvende değildir. Müttefikler arasında kısıtlama değil, dayanışma olmalıdır.
 • Fransa’daki seçimleri yakından takip ediyoruz. Hiçbir ülkenin iç siyasetine karışamayız. Ancak, göçmen karşıtlığının tüm AB’de yükselmesi endişe vericidir. İslam düşmanlığının normalleşmesi demokrasileri zehirlemektedir. Aşırı sağın yükselişi tüm dünya için kötüdür ve tedbirlerin alınması gerekir.
 • Temel Karamollaolğu Bey’in “Suriye’de ortalığı ilk kez Türkiye karıştırdı” ifadeleri son derece yanlış ve üzücüdür. Çok büyük bir haksızlıktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esed ile ilk görüşmesinde, ülkeyi demokratikleştirmesini, Suriye’de yaşayan Kürtlere vatandaşlık verilmesini istemiştir.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER