A3 Haber

Karaismailoğlu: Artık bundan sonra 2071 hedeflerimize odaklandık

Karaismailoğlu: Artık bundan sonra 2071 hedeflerimize odaklandık

Karaismailoğlu: Artık bundan sonra 2071 hedeflerimize odaklandık
Nisan 23
22:50 2022

Iğdır’da konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “2023 hedeflerimiz vardı daha bugünden 2023 hedeflerimizi gerçekleştirdik. Artık bundan sonra 2025, 2053 ve 2071 hedeflerimize odaklandık” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ardahan ve Kars’taki programında sonra bir dizi incelemede bulunmak üzere Iğdır’a geldi.

Yaptığı ziyaretlerin ardından Iğdır Valiliği’ne geçen Bakan Karaismailoğlu, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı. Valilik ziyareti sonrası Bakan Karaismailoğlu AKP İl Başkanlığını ziyaret ederek burada açıklamalarda bulundu.

Bakan Karaismailoğlu konuşmasında şunları dile getirdi:

“2071 hedeflerimize ulaştık”

  • “20 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kimilerinin hayal bile edemediği çok şey ile Türkiye tanıştı. Adeta bir çağı kapattık bir çağı açtık. Dünyanın en büyük projelerini ülkemize kazandırdık. Vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırdık, hayat standardını yükselttik, milli geliri yükselttik. Ülkemizdeki ekonomiyi, istihdamı, turizmi canlandırdık. Sadece 6 bin kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 26 bin 600 kilometreye çıkardık. Havalimanı sayımızı 57’ye çıkardık. Demiryollarına büyük yatırımlar yaparak 13 bin kilometre üzerine çıkardık. Saymakla bitmeyecek işler yaptık, 2023 hedeflerimiz vardı daha bugünden 2023 hedeflerimizi gerçekleştirdik. Artık bundan sonra 2025, 2053 ve 2071 hedeflerimize odaklandık. Yaptığımız yatırımlar sayesinde kısalan yollar, artan hızlar sayesinde yılda 7 milyar saat kazanmışız. Yaptığımız yollar sayesinde trafik kazaları yüzde 80 oranında azaldı bu da yaklaşık 9 bin 500 candır.”

“Iğdır’a olan sevgimiz Ağrı Dağı kadar büyüktür”

Karaismailoğlu, daha sonra Iğdır Belediye meydanındaki iftar programına katıldı. İftardan sonra burada da konuşan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

  • “Yakın zamanda Rize-Artvin Havalimanı’nı da açacağız. Türksat5A ve Türksat5B haberleşme uydusunu başarı ile uzaya gönderdik. Aynı yıl 2 uydu birden gönderen nadir ülkelerden olduk. Gördüğünüz gibi, çok çalıştık, ancak daha da çok çalışacağımız günleri de bir yandan planlamayı ihmal etmedik. Ulaştırma 2053 Vizyonu ile daha güçlü bir Türkiye’nin yol haritasını çizdik. Ülke genelindeki bu kadar güzel hizmetler olurken, serhat şehrimiz Iğdır da nasibini alıyor. Iğdır’ın ulaşımı ve iletişimi için 2 milyara yakın yatırım yaptık. Iğdır’ın bölünmüş yol uzunluğu yalnızca 10 kilometre idi. Bunu 16 kat artırarak, 172 kilometreye çıkardık. Iğdır’ı bölünmüş yollarla Kars ve Ardahan’a bağladık. Iğdır’daki karayolu ağımızın %81’i bölünmüş yol standardındadır. Iğdır’da yapımı devam eden 5 karayolu projesinin tamamlanması için büyük çaba gösteriyoruz. Bizim Iğdır’a olan sevgimiz, Ağrı Dağı kadar büyüktür. Bizim anlayış ve hoşgörümüz Iğdır Ovası gibi geniştir. Bizim hizmet yarışımız Aras gibi hızlı ve gürdür. Biz sevdik mi, içten ve yürekten, ‘Iğdırlı’ gibi severiz. Yarınlar için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak hedeflerimiz bellidir. 2053 yılına kadar; otoyol uzunluğumuzu 8 bin 325 kilometreye yükseltecek. Demiryolu ağımız 13 bin 22 kilometreden 28 bin 590 kilometreye çıkacak. 2023, 2035, 2053 ve 2071 hedeflerimizi sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi hâline omuz omuza çalışarak yükselteceğiz.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER