A3 Haber

Bakan Ersoy, müzik yasağının eleştirilmesini “sinsice” buldu: Mikonos Adası’nda bile…

Bakan Ersoy, müzik yasağının eleştirilmesini “sinsice” buldu: Mikonos Adası’nda bile…

Bakan Ersoy, müzik yasağının eleştirilmesini “sinsice” buldu: Mikonos Adası’nda bile…
Mayıs 11
22:34 2022

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 01.00’e uzatılan müzik yasağıyla ilgili konuştu. “Bunun yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bencilce ve bir o kadar sinsice”  ifadelerini kullanan Ersoy, “Yunanistan’ın Mikonos adasında bile saat 00.00’dan sonra müzik yayını kesiliyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, HaberTürk yayınında Serap Belet, Kübra Par ve Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı.

Ersoy, koronavirüs kısıtlamaları gerekçesiyle getirilen ve kaldırılması beklenirken; 01.00’e uzatılan müzik yasağını savundu. Bakan Ersoy, “Ses kirliliğiyle mücadele anlamında bazı şeyleri belirtmek istiyorum. Ana sıkıntı da burada başlıyor. Ses kirliliğinden turistler otelleri terk ettiği için otellerin kapatılma kararı alındı. Ses gece 2’ye kadar 3’e kadar sınırsız şekilde devam ediyor. İnsanlar otelleri terk etmeye başlıyor. Müziği ile öne çıkan Yunanistan’ın Mikonos adasında bile saat 00.00’dan sonra müzik yayını kesiliyor.” ifadelerini kullandı.

Ersoy’un sözlerini şöyle sürdürdü:

  • “Bu üzerinde siyaset yapılacak bir konu değil. Ortak mutabakat ile çözüm bulunulması gereken bir konu. Pandemide hızlı bir şekilde güvenli sertifikasyon programını başlattık. Herkes uyum sağladı ve başarıyla pandemi sürecini yürüttük. En az hasarla çıktık. Bugün gastronomi zirvesi vardı. Orada arkadaşlara da söyledim. Güvenli turizm sertifikasyon programında olduğu gibi yine aynı şekilde sesi ve ses kirliliğini yönetebileceğimiz bir mutabakatta, sertifikasyonda uzlaşabilirsek aldığımız kararlarla yönetebiliriz. Önemli olan bütün herkesin mutabakatını sağlayarak, başkalarının da haklarını koruyarak. Fazıl Say çok açık bir şekilde ‘Ben konserlerimi yapmayacağım’ diyor. Pandemiden önce otelimi satacağım diyen çok kişi olmuştu. Sektörün önemli kişiler, bu işin ekonomisini yöneten kişilerle mutabakat yapılır. Bu işin teknolojisi var. Belli bir saatten sonra içeri girilmek kaydıyla bu desibel yönetilebilir.

“Niyet oluşmalı”

  • Saat 01.00’den sonra yapılan konserden bahsetmek binde 1’i konuşmak gibi. Arkadaşlara ‘hızlı bir şekilde hemen toplanalım’ dedim, bunu hızlı bir şekilde çözelim. Birimiz mutlu olurken birilerini mutsuz etmeyelim. Ortak mutabakat sağlayarak çözelim. Bunu da elbirliği ile çözeceğiz. Güvenlik Turizm Sertifikası mutabakatla hayata geçti. Bun da kısa bir sürede çözeriz. Sadece niyet oluşması önemli. Bence artık niyet de oluştu. Bunu birkaç hafta içinde çözeriz.”

Turizm açıklaması

Turizm hedeflerinden de bahseden Ersoy açıklamaları şöyle:

  • “2019’u Türkiye tarihinin rekorlarını kırarak kapatmıştık. Her yıl rekorları egale ederek devam edeceğiz derken maalesef pandemi oldu. Gelirde 12 milyar dolara geriledik. Geçen sene sertifikasyon programı iyi çalıştı, turizmde yükseleceğiz demişti. Bizi hayalcilikle suçlayanlar oldu. 30 milyon turist 24,5 milyar dolar gelirle kapattık. Bu sene 40 milyon turist 35 milyar dolar gelir hedefi koyduk. Bu hedeften sonra Karadeniz’de savaş başladı biliyorsunuz.”

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER