A3 Haber

Polis, subay, kaymakam derken bu da oldu: Türkiye’nin ilk türbanlı valisi atandı

Polis, subay, kaymakam derken bu da oldu: Türkiye’nin ilk türbanlı valisi atandı

Polis, subay, kaymakam derken bu da oldu: Türkiye’nin ilk türbanlı valisi atandı
Mayıs 12
08:05 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Atama Kararnamesi ile 20 ilin valisi değişirken, dokuz ilin valisi mülkiye başmüfettişliği görevine getirildi. Afyonkarahisar Valisi olarak atanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Kübra Güran Yiğitbaşı “ilk türbanlı vali” oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Afyonkarahisar Valisi olarak atanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Kübra Güran Yiğitbaşı, “Türkiye’nin ilk türbanlı valisi” oldu.

Valiler Atama Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararname ile 20 ilin valisi değişirken, dokuz ilin valisi mülkiye başmüfettişliği görevine getirildi.

“İlk türbanlı vali” Yiğitbaşı kimdir?

1979 Ankara doğumlu Kübra Güran Yiğitbaşı, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde bitirdikten sonra, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde “Baba Yoksunluğunun Çocuk Üzerindeki Etkisi” üzerine çalışma yaptı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde, “İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı” adlı teziyle doktorasını tamamladı. Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım adlı kitabının yazarı olan Yiğitbaşı, 2019’da Basın İlan Kurumu genel kurul temsilcisi olarak atandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bakan yardımcısı olarak görevini sürdüren evli ve üç çocuk annesi Kübra Güran Yiğitbaşı, Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle Afyonkarahisar Valisi olarak atandı.

İşte yeni valiler

Görevden alınarak merkeze çekilen valiler arasında Uşak Valisi Funda Kocabıyık da yer alıyor. Daha önce geçici görevlendirme ile merkeze çekilen Uşak Valisi Funda Kocabıyık, mülkiye başmüfettişi olarak atandı. Kocabıyık’ın eşi ve eski AKP İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Gezi Parkı davasında çıkan kararları sosyal medya hesabından eleştirmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER