A3 Haber

CHP’li Salıcı: HDP’nin altılı masada bulunma talebi yok

CHP’li Salıcı: HDP’nin altılı masada bulunma talebi yok
Mayıs 28
23:16 2022

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Doğu Masası Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, “HDP’nin Millet İttifakı’na katılmak gibi bir talebi veya beklentisi yok. Onlar ayrı bir yol çizmiş durumdalar” dedi.

CHP’nin Van’da 27 Mayıs’ta başlattığı ve yarın sona erecek olan 248 belediye başkanının katıldığı çalıştayda ilgili konuşan CHP Doğu Masası Başkanı İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, “Doğu ve Güneydoğu’da bir şeyler değişiyor. Tüm bölgelerden Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelen yoğun bir ilgi var” dedi.

Salıcı, T24’e gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. “Doğu Masası” olarak Doğu ve Güneydoğu’da 24 ilde bu çalışmayı yürüttüklerini ifade eden Salıcı, “Ayrıca bu bölgeler bir süreden beridir düşük oy aldığımız bölgeler. Örneğin Van’da oyumuz 2018 yılında yüzde 2 civarındaymış. Bu bizi tatmin eden bir durum değil. Hem Genel Başkan’ın ve partinin siyaseti açısından hem de Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki parti örgütlerimizi güçlendirme, onların örgütsel kapasitelerini artırmak açısından bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

Tüm bölgelerden CHP’ye yönelen yoğun bir ilginin olduğunu kaydeden Salıcı, “Vatandaş bize artık daha sıcak yaklaşıyor. Bu bizim için yeterli değil. Daha ileri bir aşamaya geçmek istiyoruz. Biz önümüzdeki dönem Van’dan milletvekilimiz olsun istiyoruz. Diyarbakır, Mardin, Batman ve Erzurum’dan, yani bölgenin önemli ve metropol şehirlerinden milletvekillerimiz olsun ve CHP rozetiyle Meclis’e gidip vatandaşın burada yaşamış olduğu sıkıntıları doğrudan dile getiren ve çözüm önerilerini ortaya koyan bir iktidar ortaya çıksın istiyoruz. Tüm çabamız bu. Bunun için de olumlu izlenimlerle Van’dan ayrılıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

HDP’nin “Altılı masada olmak gibi bir talebinin olmadığını söyleyen Salıcı, “Eş Başkanlar Sayın Mithat Sancar ve Pervin Buldan ağzından bu husus defalarca dile getirildi. Onların, Millet İttifakı’na katılmak gibi bir talepleri, beklentileri yok. Onlar ayrı bir yol çizmiş durumdalar. “Üçüncü ittifak” süreci yönetiyorlar. Dolayısıyla aslında HDP Altılı Masa’da niye var, niye yok tartışması işin muhatapları tarafından zaten cevaplandırıldı. Yani HDP’nin bu konuda bir talebi olmadığı sürece bu konuyu konuşmanın bir anlamı yok. Ama iktidarın, HDP’yi CHP ile bitişik, yan yana gösterme gibi bir çabası var. Bu tartışmaların bir kısmı da iktidarın diliyle yürütülüyor. Biz iktidarın diliyle yürütülen bir tartışmanın sonuçlarının yanlış olacağı kanaatindeyiz” dedi.