A3 Haber

AKP’li vekil Hülya Nergis: Türkiye mültecilerin hem cazibe merkezi hem de uğrak yeri

AKP’li vekil Hülya Nergis: Türkiye mültecilerin hem cazibe merkezi hem de uğrak yeri

AKP’li vekil Hülya Nergis: Türkiye mültecilerin hem cazibe merkezi hem de uğrak yeri
Haziran 02
21:47 2022

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı, “Türkiye mültecilerin cazibe merkezi. İşverenlerden duyuyoruz ‘Suriyeliler olmasa işimiz çok zordu çalıştıracak eleman bulamazdık’ diyorlar” dedi.

Türkiye’de sığınmacı sorunu ve göç hareketleri tartışılmaya devam ederken AKP’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı, KonTv canlı yayınında sığınmacılar ve kaçaklar hakkında konuştu. Atçı, “Türkiye tabii ki bu mültecilerin hem bizzat cazibe merkezi hem de bir uğrak yeri. Yani buradan geçenler var, buraya gelmek isteyenler var” dedi. Atçı, “Demografik yapısı bizimle aynılar. Onları çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz” ifadelerini kullandı.

Nergis, “Gelip istihdam yaratanlar var, gelip Türkiye’de çalışanlar var. Orta ölçekli, küçük ölçekli işletmelerde, ciddi anlamda Suriyeli iş bulabiliyor, çalışabiliyor. Nitekim işverenlerden duyuyoruz; ‘Eğer Suriyeliler olmasaydı işimiz çok zordu, biz çalıştıracak eleman bulamazdık diyorlar’ Bunu geniş kapsamlı, çok yönlü düşünmek lazım” dedi.

“Demografik yapısı bizimle aynılar, onlar bizim din kardeşimiz” 

Bütün dünyada savaşların, açlığın, ciddi sıkıntıların olduğunu belirten  Nergis, bu nedenle bir göç hareketi olduğunu kaydetti. Nergis şunları söyledi:

  • Bu hareket dolayısıyla Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Suriye’de iç savaştan kaynaklı Eset’in zulmünden kaçanların bir kısmını kendimiz ülke olarak kabul ettik, Nitekim bir milyonu geri döndü, bir kısmı Avrupa’ya geçti. Bir kısmı Türkiye’de halen ikamet ediyor. Tarihe gittiğimizde Suriye ve Irak Osmanlı toprağıydı. Orda yaşayanların demografik yapısı bizimle aynılar. Orda da Türkler, Kürtler, Araplar yaşıyor. Bizim güney bölgemizde Türkler, Kürtler, Araplar, birlikte yaşıyor, akrabalık bağları var. İnsanı anlamda düşündüğümüzde bunlarla tarihsel akrabalığımız var. Halep’ten, İdlip’ten, Şam’dan gelip Çanakkale de savaşanlar var. Bunları da görmezden gelemeyiz. Çok yabancıymış gibi de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz. Tabi uzun vadede bunların dönmesi üzerine program yapılarak, bunlar kabul edildi.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER