A3 Haber

“Otobüs firmaları kontak kapatabilir, tahammül sınırları aşıldı”

“Otobüs firmaları kontak kapatabilir, tahammül sınırları aşıldı”

“Otobüs firmaları kontak kapatabilir, tahammül sınırları aşıldı”
Haziran 10
09:17 2022

Artan maliyetleri artık karşılayamadıklarını belirten otobüs işletmecileri, ekonomik istikrarsızlığın tahammül sınırlarının ötesine geçtiği belirtildi. İşletmeciler, “Sektör çökerse enkazın altında çok şey kalır. Bu bir tehdit değil durum tespiti. Varlığımızı sürdürmek istiyoruz” dedi.

Otobüs İşletme Sahipleri Derneği (OİSD) yaptığı açıklamayla, otobüs firmalarının kontak kapatabileceğini duyurdu.

Artan maliyetlere dikkat çeken otobüs işletmeleri, “Yüz binlerce kişi bu sektörden ekmek yiyor. Otogarlar, yan sanayi, boyacısından muavinine kadar… Sektör çökerse enkazın altında çok şey kalır. Bu bir tehdit değil durum tespiti. Varlığımızı sürdürmek istiyoruz” dedi.

“İstikrarsızlık tahammül sınırlarını geçti” 

Sözcü’de yer alan haberde yakıta senede en az 100 defa gelen zamlara karşın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan senede sadece üç defa yeni ücret tarifesi alabilen otobüs firmaları kontak kapatmadan önce son çıkış yolu arayışında.

Türkiye’nin yedi bölgesinden karayolu yolcu taşımacılığı yapan, milyarlarca liralık yatırımı ile yüz binlerce kişiye istihdam sağlayan 88 firmanın üyesi olduğu Otobüs İşletme Sahipleri Derneği’nden (OİSD) yapılan açıklamada, ekonomik istikrarsızlığın tahammül sınırlarının ötesine geçtiği belirtildi.

“Şirketlerin aldığı önlemler yetersiz” 

Otobüs fiyatlarının artışı sebebiyle araçların yenilenemediğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu da beraberinde tamir-bakım masraflarıyla birlikte yüksek yakıt sarfiyatına, ayrıca üstesinden gelinemeyecek oranlardaki KDV ödemelerine sebebiyet vermektedir” denildi.

Ekonomik sıkıntıları aşabilmek için şirketlerin kendi bünyelerinde aldıkları önlemlerin de artık yeterli olmadığı vurgulanan açıklamada “Sefer kısma, filo küçültme, personel azaltma, gider kısma gibi önlemler de artık fayda sağlamamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

OİSD Başkanı Ayhan Kara, bilet satışının yakıt giderini bile karşılamadığını belirterek, ayakta kalmalarının tek yolunun taleplerinin karşılanmasıyla mümkün olacağını belirtti. Otobüs işletmecileri taleplerini şöyle sıraladı:

Firmaların talepleri

  • Ücret tarifelerinde tavan fiyat uygulaması kaldırılmalı.
  • Bilet satışlarından elde edilen KDV’nin oranı yüzde 8’e çekilmeli.
  • Akaryakıtta uygulanan ÖTV’de muafiyet sağlanmalı.
  • Sigorta primlerinde en az yüzde 50 indirim yapılmalı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER