A3 Haber

“Şakkadanak” lakaplı Batırel: Bir yıl içinde Türk Lirası gerçek değerine kavuşacak

“Şakkadanak” lakaplı Batırel: Bir yıl içinde Türk Lirası gerçek değerine kavuşacak

“Şakkadanak” lakaplı Batırel: Bir yıl içinde Türk Lirası gerçek değerine kavuşacak
Haziran 21
11:03 2022

Yıllar önce katıldığı televizyon programında doların nasıl düşürüleceğini anlatırken ”Şakkadanak” çıkışıyla fenomen olan ekonomist Necmettin Batırel, döviz kuru ve enflasyonu ele aldığı köşe yazısında “1 yıl içinde Türk lirası gerçek değerine kavuşacak, enflasyonun esamesi okunmayacak. 2023’te Türkiye yeniden doğacak. Düşmanlar kahrolacak, dostlar sevinecek…” diye yazdı.

İktidara olan desteği ile bilinen ekonomi yazarı ekonomi yazarı Necmettin Batırel, döviz kurunun artmasıyla değer kaybeden Türk Lirası ve artan enflasyonu köşesine taşıdı.

Üretimde kullanılan ham madde, ara mallar, makine teçhizatlarına döviz olarak ödeme yapıldığını belirten Batırel, “Üretim maliyetleri yükselince de ister istemez bu artışlar fiyatlara yansıyor ve enflasyona sebep oluyor” dedi.

Batırel, “Türkiye bu cendereden nasıl çıkacak? Biz hep kazançlarımızı Rusya’ya İran’a mı vereceğiz? Hayır! Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Yarın Ankara’ya gelecek olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile en az 10 milyar dolarlık SWAP anlaşması imzalanacak” diye yazdı.

“Enflasyonun esamesi okunmayacak”

Türkiye’nin petrol ve doğalgaz keşifleriyle çağ atlayacağını savunan Batırel, “1 yıl içinde cari açık, tarihin sayfalarına gömülecek, döviz baskısı tamamen ortadan kalkacak, Türk lirası gerçek değerine kavuşacak, enflasyonun esamesi okunmayacak. 2023’te Türkiye yeniden doğacak. Düşmanlar kahrolacak, dostlar sevinecek…” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER