A3 Haber

Kulis: Kabinede kapsamlı revizyon hazırlığı, “siyasi kökenli” isimler gelecek

Kulis: Kabinede kapsamlı revizyon hazırlığı, “siyasi kökenli” isimler gelecek

Kulis: Kabinede kapsamlı revizyon hazırlığı, “siyasi kökenli” isimler gelecek
Haziran 26
12:14 2022

Türkiye gazetesinin haberine göre, 2023 seçim kampanyası sürecinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın sonbaharda kapsamlı bir revizyona giderek, kabinede “siyasi kökenli” isimlere yer vereceği öne sürüldü. AKP kulislerinde sonbaharda olağanüstü kongre yapılabileceği de konuşuluyor.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimine bir yıldan az süre kalırken, seçim atmosferi nedeniyle Ankara kulisleri de hareketlenmiş durumda. Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre  AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçmenin karşısına yeni bir vitrinle çıkmak için çalışma başlattı.

AKP kulislerine dayandırılan habere göre, Erdoğan seçim hazırlıkları kapsamında “sürpriz” adımlar atacak. AKP’de sonbahar aylarında kapsamlı bir kabine ve parti yönetimi değişikliğine gidilebileceği de belirtiliyor. Yeni kabinede “siyasi kökenli” isimlere yer verileceği, ikinci bir Cumhurbaşkanı yardımcısının atanabileceği, konuşulan iddialar arasında.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberi şöyle:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bugüne kadarki ‘en kritik’ seçim olarak nitelendirdiği 2023 seçimleri için AK Parti’de âdeta bir teyakkuz durumu söz konusu.

Seçimi kazanmak için, Cumhurbaşkanı’nın önümüzdeki süreçte önemli ‘manevralar’ yapabileceği belirtiliyor.

Erdoğan Cumhurbaşkanı bir süredir konuşmalarında 2023 seçimlerinin, ‘ülkenin ve milletin kaderi bakımından gerçek anlamda bir yol ayrımını ifade ettiğine ve kritik öneme sahip olduğuna’ vurgu yapıyor. Özellikle ekonomide yaşanan sorunların sandıkta AK Parti’ye olumsuz yansımasının önüne geçilmesi için, Erdoğan’ın ‘yol ayrımı’ olarak gördüğü 2023 seçimlerine giderken, sürpriz adımlar atabileceği belirtiliyor. Bu adımların neler olabileceğine yönelik AK Parti kulislerinde farklı değerlendirmeler yapılıyor.

2023 seçimleri için hazırlıkların sürdüğü AK Parti’de sonbahar aylarında kapsamlı bir kabine ve parti yönetimi değişikliğine gidilebileceği konuşuluyor. Seçim kampanyası sürecinde Cumhurbaşkanı’nın yeni bir vitrinle vatandaşın karşısına çıkmak istediği yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

Parti vitrininde yapılacak değişiklikler için ihtiyaç olması hâlinde olağanüstü kongre seçeneğinin de tartışıldığı belirtiliyor.

AK Parti kulislerinde sonbahar aylarında bir olağanüstü kongre yapılabileceği, bu kongrede 75 üyeden oluşan MKYK’nın yenileneceği ve beraberinde MYK’da da değişikliğe gidileceği konuşuluyor. Kulislerdeki bu senaryolar, AK Parti’ye önümüzdeki süreçte bazı yeni katılımların olacağı, partiye gelecek isimlerin ‘yönetim kadrosuna taşınabilmesi için olağanüstü kongreye ihtiyaç duyulacağı’ iddialarından da kaynaklanıyor.

Mevcut parti yönetiminden isimler ise, olağanüstü kongre seçeneğinin zayıf bir ihtimal olduğunu, ancak MYK’da bir değişiklik yapılacaksa, bu değişikliğin seçim kampanyası başlamadan önce gerçekleşmesinin beklendiğini dile getiriyor.

AK Parti’nin 7. olağan kongresi Mart 2021’de yapılmıştı. AK Parti’nin tüzüğüne göre büyük kongre, önceki kongrenin üzerinden iki yıl geçmeden yeniden yapılamıyor. Ancak Genel Başkanının veya MKYK’nın talebi ile olağanüstü kongreye gidilebiliyor.

Öte yandan, kabine değişiminin de sonbaharda gündeme geleceği, yeni kabinede ‘Siyasi kökenli’ isimlere yer verileceği, ikinci bir Cumhurbaşkanı yardımcısının atanabileceği, konuşulan iddialar arasında.”

İlgili haberler:

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER