A3 Haber

Erdoğan’ı çaya davet eden İmamoğlu başkanlık binasında bekledi: Saraçhane’nin boş kalmasına şaştı kaldı

Erdoğan’ı çaya davet eden İmamoğlu başkanlık binasında bekledi: Saraçhane’nin boş kalmasına şaştı kaldı

Erdoğan’ı çaya davet eden İmamoğlu başkanlık binasında bekledi: Saraçhane’nin boş kalmasına şaştı kaldı
Temmuz 15
23:01 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katıldığı İstanbul Saraçhane’deki 15 Temmuz anma programına davet edilmeyen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, çaya davet ettiği Erdoğan’ın gelmediğini söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Saraçhane Meydanı’nda düzenlenen 15 Temmuz anmasına katıldığı sıralarda, Saraçhane’deki başkanlık binasındaki makamında, çaya davet ettiği Erdoğan’ı bekledi.

17.00 sıralarında İBB’ye gelen İmamoğlu, mitingin yapıldığı Saraçhane Parkı’nı gören makam odasının bulunduğu kattan önce belediyenin aldığı önlemleri denetledi.

İmamoğlu “Anladığım kadarıyla parkın içinde insanlar var, sokağa taşmadı. ‘Millet burayı bilmez’ diyeceğim ama gelmişler, iyi. En azından vatandaşımızı ağırlamış olduk, Büyükşehir Belediyesi’nin bahçesinde. Ben, ‘Saraçhane’ deyince önümüze kadar kalabalık gelir sandım. Biz, bekleyelim söz verdiğimiz gibi. Cumhurbaşkanımızı ağırlamaktan keyif duyarız” dedi. Daha sonra makamına geçen İmamoğlu, anma boyunca Cumhurbaşkanı’nı bekledi.

Anma programının bitmesinin ardından saat 20.00 sıralarında makamından ayrılan İmamoğlu, basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Kendi takdirleri böyleymiş, saygı duyuyoruz”

  • Açıkçası tabii ki bekledim. Dün söyledim. Biz, ayrıca miting sürecinde de bazı hizmetlerimiz vardı, onları takip ettik. Dört noktada mobil büfelerimizle vatandaşlarımıza hizmet verdik. Çevre temizliği ve onun gibi süreçleri özenle arkadaşlarım yönettiler. Yani kusursuz bir alan oluşsun diye.
  • Elbette ki benim duygularım bana bunu söylüyor. Buraya miting kararını alan Cumhurbaşkanı’nın, aynı şekilde geçmişte, bugün hizmet etmiş olan Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu belediyeyi ziyaret etmesini -ki belediye en fazla saldırıya uğramış noktalardan biri, şehitlerimiz var burada, gazilerimiz var burada- buraya gelmesini arzu ederdim ama kendi takdirleri böyleymiş, saygı duyuyoruz.

Erdoğan’ın sel felaketi eleştirilerine yanıt

Erdoğan’ın, anmada yaptığı konuşmada sel felaketi üzerinden kendisini eleştirmesiyle ilgili görüşleri sorulan İmamoğlu, “Açıkçası bugünkü konuşma farklı bir dille olmalıydı. Bugün Milli Birlik Günü. Ama anladık ki hâlâ bu kürsüler, 15 Temmuz da olsa birileri için Cumhur İttifakı günü. Öyle olmaz. Benim ilgilendiğim tarafı bu. Eleştiriler olacaktır, ne diyelim? Umarım bu dil düzelir” diye konuştu.

Çaya davet etmişti

İmamoğlu, dün düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin soruları üzerine Saraçhane’de Cumhurbaşkanı’nın katılacağı 15 Temmuz anma etkinliği hakkında açıklama yapmıştı.

İmamoğlu, “Cumhurbaşkanımızı defalarca Saraçhane’ye davet etmiştim. Muhtemelen gelemediği için şu ana kadar, bunu başka bir vesileyle yerine getirmek arzusuyla yarın burada buluşma ilan ettiğini düşünüyorum. Saraçhane’ye gelir de kendisinin de görev yaptığı Saraçhane’ye uğrar mı diye, davet edilmesem de aynı saatlerde burada kendilerini bekliyor olacağım. Bir kahvemizi içmesini, bir çayımızı içmesini diliyorum” demişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER