A3 Haber

Bakan Koca’dan “Vaka artışı günlük 40 katına çıktı” açıklaması: Kısıtlamalar geri gelecek mi?

Bakan Koca’dan “Vaka artışı günlük 40 katına çıktı” açıklaması: Kısıtlamalar geri gelecek mi?

Bakan Koca’dan “Vaka artışı günlük 40 katına çıktı” açıklaması: Kısıtlamalar geri gelecek mi?
Temmuz 19
10:16 2022

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste günlük vakanın 40 kat artış gösterdiğini açıkladı. Hastanelerdeki yükün üç kat arttığını belirten Koca, “Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam” dedi.

Vaka sayısındaki yaşanan keskin artış sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi. Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Avrupa’daki Covid-19 dalgasını Türkiye’nin 4-5 hafta önce görmeye başladığını belirtti.

Şu dönem, günlük vaka sayısında Almanya, İtalya, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde 100 binleri geçen vakaların görüldüğünü ifade eden Koca, “Bizde ise giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

Koca, “Vatandaşlarımızın bu dönemde, bayram öncesi hatırlattığım gibi, hatırlatıcı güncel dozlarını mutlaka yaptırmalarını, özellikle 50 yaş üstü, kritik, riskli olan vatandaşlarımızın aşıyı hassasiyetle uygulamalarını önemsiyoruz. Bir de yine riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın Turkovac aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız oldukça etkili. Sonuçlarından memnunuz. Turkovac tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim.” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER