A3 Haber

Manisa’da da orman yangını: Alevler rüzgarın etkisiyle büyüdü

Manisa’da da orman yangını: Alevler rüzgarın etkisiyle büyüdü

Manisa’da da orman yangını: Alevler rüzgarın etkisiyle büyüdü
Temmuz 19
19:08 2022

Manisa’nın Gördes ilçesinin kırsal Karayağcı Mahallesi’nde orman yangını çıktı. Alevler rüzgarın da etkisiyle büyüdü. 14.00’da başlayan yangın 21.00’da kontrol altına alınabildi.

Gördes ilçesi Karayağcı Mahallesi’ndeki ormanda saat 14.00 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Durumu fark eden mahalleli, itfaiye ve orman ekiplerine haber verdi.

İhbar üzerine bölgeye ekipler sevk edildi.

Alevlerin rüzgarın etkisiyle hızla büyürken, bölgeye yakın ev ve hayvan damlarının jandarma tarafından tedbir amacıyla boşaltılması istendi.

Alevler geniş bir alanda dağınık ilerliyor

Manisa’nın Gördes ilçesinin kırsal Karayağcı Mahallesi’ndeki orman yangını, geniş bir alanda dağınık olarak ilerliyor.

Alevlere ikisi Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nden gönderilen toplam 8 uçak, 9 helikopter, 49 arazöz, 7 su tankeri, 6 dozer ve 5 yer ekibiyle müdahalede bulunuluyor.

Bölgedeki yerleşim yerleri ise alevlerin ilerlemesi ihtimaliyle itfaiye ekipleri tarafından tedbir amacıyla korunuyor.

Manisa Valiliği: Anız yangını ormana sıçradı

Manisa’nın Gördes ilçesinde çıkan ve devam eden yangınla ilgili olarak Manisa Valiliği’nden açıklama yapıldı. Anız yangınında alevlerin rüzgarın etkisiyle ormana sıçradığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  • “Gördes İlçesi Karayağcı Mahallesi’nde saat 13.43 sıralarında meydana gelen anız yangını, rüzgarın da etkisiyle ormanlık araziye sıçramış olup, bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 10 helikopter, 8 uçak, 1 nakliye ikmal uçağı, 49 arazöz, 7 su ikmal aracı, 6 dozer ile Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) birimince 10 itfaiye, 15 su tankeri, 1 dozer ve 1 kepçe sevk edilmiş olup yangın söndürme çalışmaları hızla devam etmektedir. Ayrıca AFAD, sağlık ve jandarma personeli de bölgede görev yapmaktadır. Karayağcı Mahallesi’nde meydana gelen yangında 10 hayvan damından 320 civarı küçükbaş, 80 civarı büyükbaş hayvanın da tahliyesi ivedilikle gerçekleştirilmiştir”

Kontrol altına alındı

Manisa’da bugün 14.00 sıralarında başlayan orman yangını saat 21.00 sıralarında kontrol altına alındı. Havanın kararmasıyla havadan müdahalenin sonlandırıldığı yangında kara ekiplerinin yangının etrafını çevirdiği belirtildi. Soğutma çalışmaları sürdürülüyor. (DHA)

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER