A3 Haber

İstinaf mahkemesinden kanser ilacı kararı: SGK ödeyecek

İstinaf mahkemesinden kanser ilacı kararı: SGK ödeyecek

İstinaf mahkemesinden kanser ilacı kararı: SGK ödeyecek
Temmuz 27
11:30 2022

Manisa’da akciğer kanseri hastası olan 75 yaşındaki Y.A. geçen yıl Aralık’ta o dönemin kuruyla 100 miligramı 13 bin 460 TL olan pembrolizumab etkin maddeli ilacı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) karşılamayınca Manisa 3’üncü İş Mahkemesi’nden tedbir kararı aldırmıştı. Karar istinaf mahkemesine taşındı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10’uncu Hukuk Dairesi, kararı onadı. Kararın gerekçesinde Y.A.’nın yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunmasını gerekçe gösterdi.

Çiftçi emeklisi Y.A., geçen yıl Aralık’ta akciğer kanserine yakalandı. İzmir’deki bir özel hastanede tedavi gören Y.A.’ya doktoru pembrolizumab etkin maddeli ilaç verdi. Y.A., en az altı ay sürecek tedavisi boyunca üç haftada bir 200 miligram kullanması gereken ilacın 100 miligramının o dönemin kuruyla 13 bin 460 TL olduğunu öğrenince, avukatları Mustafa Cem Esen ve Aleyna Özengel aracılığıyla SGK tarafından ödenmesi için başvurdu. Ancak Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Şehzadeler Sosyal Güvenlik Merkezi’nden bu ilacın bedeli ödenecek ilaçlar listesinde yer almadığı belirtilerek ödeme yapılmadı. Y.A., Manisa 3’üncü İş Mahkemesi’nde ilaç parasının SGK tarafından ödenmesi için tedbir kararı alınmasını için dava açtı. Mahkeme 24 saat içinde tedbir kararı verdi. Dosya istinaf mahkemesine taşındı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10’uncu Hukuk Dairesi, bir ay önce tedbir kararını onadı.

Mahkeme bu kararına, Anayasa’nın 65’inci maddesi içeren devletin sosyal güvenlik hakkının sağlanması yönündeki yükümlülüklerini mali olanakları ölçüsünde yerine getirmesi gerektiğine bu kararında gerekçe gösterdi. Yaşanan genişlemeler ve günümüz ekonomik koşullar nedeniyle sosyal güvenlik hizmetlerinin finansmanın sağlanmasının önemli ve karmaşık bir sorun haline geldiği vurgulanan kararda, tedavide kullanılan ilacın maliyetinin yüksek olduğu ve Y.A.’nın yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunduğuna dikkat çekildi.

Y.A.’nın, ilacın ücretini SGK’nin karşılaması amacıyla idare mahkemesinde açtığı dava sürüyor.

“İlacın güncel fiyatı 23 bin TL’nin üzerine çıktı”

Y.A.’nın avukatlarından Mustafa Cem Esen, immünoterapi ilaç bedellerinin hasta ve hasta yakınlarınca karşılanmasının güç olduğunu ve bu durumun müvekkillerinin tedavi sürecini aksattığını söyledi. Avukat Esen, “Müvekkilim Y.A.’nın dördüncü evre küçük hücreli akciğer kanseri olduğunu öğrenmiş ve kemoterapiye yanıt vermeyen hastaya doktoru tarafından son çare olarak immünoterapi tedavi seçeneği uygun görülmüş. Etken maddesi pembrolizumab olan ilaç verilmiştir. Bu ilaç, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini tespit etme ve kanser hücrelerine saldırma yeteneğini geliştirmek için tasarlanmış bir immünoterapi tedavi yöntemidir. Bu karar ile hastaların uzun süreli kanser tedavisi boyunca sadece ilaç bedeli olarak yüz binlerce lira ödemesinin önüne geçiliyor” dedi.

Y.A’nın diğer avukatı Aleyna Özengel de kurdaki artış nedeniyle ilacın 100 miligram fiyatının güncel olarak 23 bin TL’nin üzerine çıktığını belirterek, “Bu da 21 günlük kullanım için 46 bin TL’nin üzerinde bir miktara tekabül ediyor. En nihayetinde, ilaç bedellerinin karşılanması anayasa ile koruma altına alınan yaşama hakkının temini noktasında büyük önem arz ediyor. Tüm kanser hastalarının ilaçlarına erişebiliyor olması en büyük temennimiz” diye konuştu. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER