A3 Haber

Almanya dışişleri bakanı, CHP ve HDP yöneticileriyle görüştü: Neler konuşuldu?

Almanya dışişleri bakanı, CHP ve HDP yöneticileriyle görüştü: Neler konuşuldu?

Almanya dışişleri bakanı, CHP ve HDP yöneticileriyle görüştü: Neler konuşuldu?
Temmuz 30
14:34 2022

Almanya Dışişleri Bakan Annalena Baerbock, HDP Genel Başkanı Mithat Sancar ve ardından CHP heyetiyle de bir araya geldi. Görüşmeye Baerbock’a Federal Alman Parlamentosu’nun siyasi parti temsilcileri eşlik etti.

HDP Genel Başkanı Mithat Sancar, Almanya Dışişleri Bakan Annalena Baerbock’la bir araya geldi. Ankara’daki görüşmeye HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Feleknas Uca ve Muş Milletvekili Şevin Coşkun da katıldı.

Almanya heyeti ayrıca CHP heyetiyle de bir araya geldi. Görüşmeye, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz ve CHP Parti Meclisi üyesi Yunus Emre katıldı. Görüşme CHP Genel Merkezi’ndeydi.

Diken’de yer alana habere göre, yaklaşık 35 dakika süren görüşmede, HDP’ye yönelik kapatma davası, Kobani davası, cezaevinde bulunan hasta tutuklular olmak üzere HDP’li siyasetçilerin durumu, ‎Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yönelik askeri operasyonlar ve Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri ‎operasyon ihtimaline dair görüş alışverişinde bulunuldu.

Sancar görüşmede HDP’nin kapatılmak ‎istenmesi ve operasyonların doğrudan Kürt sorununun ‎çözümsüzlüğünden kaynaklandığını vurguladı. Sorunun çözümsüz bırakılmaya devam ‎etmesi durumunda mevcut iktidarın iç ve dış politikada ‘savaş ‎politikalarına’ devam edeceğini ifade etti.

İktidarın sınır ötesi operasyonlar için dile getirdiği gerekçelerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Sancar, “önlenemez bir şekilde destek kaybeden ‎iktidarın iç politikayı bu operasyonlarla kendi lehine dizayn etmeye çalıştığını” söyledi.

Sancar ayrıca, ‎Almanya’nın dış politikasının demokratik değerlere dayanmasının ve bölgesel ve küresel barışı hedeflemesinin bu açıdan çok önemli olduğunu Baerbock’a iletti. ‎

CHP’yle görüşme

Alman bakanın CHP yöneticileriyle görüşmesi sonrası açıklamada, “Görüşmede, Türkiye’nin seçime doğru gitmekte olduğu önümüzdeki döneme ilişkin değerlendirmelerimiz sayın bakana aktarılmış, bu çerçevede CHP’nin ve altılı masanın görüşleri sayın bakanla paylaşılmıştır” dendi.

Görüşmede ayrıca dış politika ve güvenlik konularının ele alındığı belirtildi.

Görüşmeye ilişkin CHP’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

  • “Görüşmede, Türkiye’nin seçime doğru gitmekte olduğu önümüzdeki döneme ilişkin değerlendirmelerimiz Sayın Bakana aktarılmış, bu çerçevede CHP’nin ve 6’lı masanın görüşleri, Sayın Bakan ile paylaşılmıştır. Ayrıca, Avrupa’da ve bölgemizde yaşanan gelişmeler hakkında taraflar arasında dış politika ve güvenlik konularına ilişkin karşılıklı görüş değişiminde bulunulmuştur.”

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER