A3 Haber

Savcılık ilk tespitleri yaptı: KPSS’deki üç soru, yayıneviyle birebir aynı

Savcılık ilk tespitleri yaptı: KPSS’deki üç soru, yayıneviyle birebir aynı

Savcılık ilk tespitleri yaptı: KPSS’deki üç soru, yayıneviyle birebir aynı
Ağustos 05
18:34 2022

Ankara Başsavcılığı’nın yapılan ilk incelemede yayınevinin soru bankası ile KPSS kitapçığındaki üç sorunun birebir aynı olduğunu tespit ettiği öğrenildi.

KPSS sorularının bir yayın evine ait soru bankasında da yer almasına ilişkin soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı. Ankara Başsavcılığının, yapılan ilk incelemede KPSS’de sorulan sorulardan üçünün, yayınevine ait soru bankasındaki sorularla birebir aynı olduğunu tespit edildiği öğrenildi.

T24’ün haberi ne göre, Yediiklim’in sahipleri ve yetkilileri ile ÖSYM yetkililerinin hesaplarını incelemeye başlayan savcılık, soruları da incelemesi için bilirkişiye vermeye hazırlanıyor.

Geçen hafta sonu gerçekleştirilen KPSS sınavındaki bazı soruların bir yayınevine ait soru bankasında çıkması üzerine soruşturma başlatılmıştı. Ankara Başsavcılığı Müracaat ve Suçüstü Bürosu, soruşturmasını derinleştirdi. Savcılık ilk incelemesinde yayınevinin soru bankası ile KPSS’deki kitapçığındaki 3 sorunun birebir aynı olduğunu tespit etti. Savcılığın, hem yayın evinin soru bankalarını hem de KPSS kitapçıklarını inceleyerek rapor hazırlamaları için dosyayı bilirkişilere vermeye hazırlandığı öğrenildi. Bu arada MASAK’tan da Yediiklim’in sahipleri ve yetkilileri ile ÖSYM yetkililerinin hesaplarını incelemesi istenecek.

Bu arada savcılığın örgüt şüphesi ile ilgili de araştırma yaptığı öğrenildi. ÖSYM’nin ana serverı olarak bilinen Sır cihazına ise diğer sınavlarda aksaklık olmaması amacıyla el konulmadığı ifade edildi.

About Author

Ege

Ege

Related Articles

TÜM HABERLER