A3 Haber

Tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Semih Sergen yaşamını yitirdi

Tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Semih Sergen yaşamını yitirdi

Tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Semih Sergen yaşamını yitirdi
Ağustos 06
20:51 2022

Sinema, tiyatro ve seslendirme sanatçısı Semih Sergen 91 yaşında Bodrum’da yaşamını yitirdi.

Oyuncu Burak Sergen ve Toprak Sergen babası olan Semih Sergen’in cenaze töreniyle ilgili aile tarafından açıklama yapılacağı belirtildi. Burak Sergen sosyal medyadan paylaştığı mesajda, “Canım babacım elveda…” yazdı.

Semih Sergen kimdir?

Semih Sergen 1931’de dokuz kuşaktır İstanbul’da yaşayan bir ailenin evladı olarak İstanbul’da doğdu. Gençlik yıllarında marangozluktan boyacılığa kadar çeşitli işler yaptı. Tiyatro sevgisi çocukluk yıllarında oluşan Sergen, okuduğu okulun tiyatro kolu başkanı olarak bir bakıma tiyatro hayatına başladı. Daha sonra ailesinin isteğiyle girdiği Bahriyelik sınavını kazandı. Ancak aynı zamanda gizlice konservatuvar sınavına da girdi. Yıl 1949’da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nurettin Sevin, Mahir Canova, Cüneyt Gökçer gibi ustaların öğrencisi oldu.

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünü birincilikle bitirdikten sonra, aradan geçen yıllar içinde pek çok önemli karakteri canlandırdı. Kâh Don Carlos’tu sahnede, kâh III. Selim. Çavuş Musgrave de oldu, Şoför Ahmet de, Mimar Sinan da.

Tiyatroda 100’ün üzerinde başrol oynadı, 40’ın üzerinde oyunu sahneye koydu. Oyunlarını topladığı 11 kitabı ve 17 de şiir kitabı vardır. Türkiye’de ilk 45’lik şiir plağını o hazırladı. Bunu çeşitli kasetler ve CD’ler izledi. Türkiye’de çevrilen ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrolü paylaştı. 1958’de Duvaklı Göl adlı filmle Yeşilçam’la tanıştı.

Başta “Milli Kültür” dergisi olmak üzere, pek çok gazete ve dergiye yazılar yazan Sergen’in Türk Dili dergisinde şiir ve hikâyeleri kabul edilip yayınladı. Günümüzde Bodrum’da yaşayan Semih Sergen, kendi ismiyle kurduğu Semih Sergen ve Dostları Tiyatrosu’nu yönetmekte olup kendisi gibi tiyatrocu olan Burak Sergen ve Toprak Sergen kardeşlerin babasıdır.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER