A3 Haber

HDP İstanbul’da “Çözüm Bizde” mitingi düzenledi: Mitingde hangi mesajlar verildi?

HDP İstanbul’da “Çözüm Bizde” mitingi düzenledi: Mitingde hangi mesajlar verildi?

HDP İstanbul’da “Çözüm Bizde” mitingi düzenledi: Mitingde hangi mesajlar verildi?
Ağustos 07
19:48 2022

HDP’nin “Çözüm Bizde” sloganıyla İstanbul Kartal Meydanı’nda düzenlediği mitingte Aysel Tuğluk’a özgürlük talebi yinelendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’ın ardından İstanbul’da “Çözüm Bizde / Savaşlara ve Sömürüye Hayır!” sloganıyla miting düzenledi. HDP bayraklarıyla süslenen miting alanına, Türkçe ve Kürtçe miting sloganının yazılı olduğu pankart asıldı. Ayrıca üzerinde, “Aysel Tuğluk serbest bırakılsın” yazılı pankart asıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre mitinge katılmak isteyenler, polisler tarafından kurulan dört noktadan alana girdi. Polisler her noktada yurttaşları didik didik aramadan geçirdi. Edirne, Bursa, Kocaeli ve İstanbul’un ilçelerinden binlerce kişi toplu taşıma araçları ve otobüslerle mitinge katıldı. Toplu taşıma araçlarında zılgıtlar ve şarkılar eşliğinde halaya duran yurttaşlar renkli görüntüler oluşturdu.

Aysel Tuğluk’a özgürlü talebi yinelendi

Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi yüzlerce kadın, tutuklu Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un dev posteriyle alana girdi. Bankalar Caddesi’nden miting alanına kadar yürüyen kadınların zılgıt ve alkışları dikat çeti. Yürüyüş boyunca hasta tutuklulara özgürlük talep edildi. Yürüyüş sırasında “Bijî berxwedana zindanan”, “Aysel Tuğluk onurumuzdur” ve “Jin, jiyan, azadî” sloganları atıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDK Eşsözcüsü Cengiz Çiçek, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Halkevleri, Pir Sultan Abdal Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe örgütleri, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), KÖZ, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Özgür Lise, Kaldıraç ve çok sayıda kadın ve sivil toplum örgütü temsilcileri de mitinge katıldı. Hasta ve infazı yakılan tutuklular için Adalet Nöbeti tutan aileler de mitingde yerlerini aldı.

Miting alanı kısa bir süre doldu. Miting alanının dolmasıyla coşku da doruğa ulaştı. Miting alanını dolduran binlerce kişi sahneden çalınan ezgiler eşliğinde uzun bir süre halaya durdu. Sıcak havaya rağmen coşkularından ödün vermeyen kitle, sık sık “Bê Serok jiyan nabe”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “HDP halktır halk burada” sloganları attı.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla miting başladı. Miting Tertip Komitesi’nin, “Tabela partisi diyenler kimin tabela partisi olduğunu görecekler” sözleri kitle tarafından alkışlandı.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu konuştu. Yoğun katılımın partilerinin gücünü bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Encu, hiçbir gücün HDP’yi kapatamayacağını ifade etti. HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol da, “Bu alandan bir fotoğraf çekelim de görsünler. İşçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, Aleviler, Sünniler, inançlarına özgürlük isteyenler, Kürt halkı, Türkler burada mı?” diye sordu. Binlerce kişi hep bir ağızdan “burada” yanıtı verdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER