A3 Haber

Nebati’den “Türkiye IMF’den borç aldı” iddiasına yanıt

Nebati’den “Türkiye IMF’den borç aldı” iddiasına yanıt

Nebati’den “Türkiye IMF’den borç aldı” iddiasına yanıt
Ağustos 09
15:54 2022

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ”Türkiye IMF’den borç aldı” iddiasına yanıt verdi. Nebati, “IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir” açıklamasında bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın bir televizyon programında ‘Türkiye, IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldı’ iddialarına yanıt verdi. Nebati, sosyal medyadan açıklama yaparak “IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir” dedi.

Nebati’nin açıklamaları şu şekilde:

  • Sayın Prof. Bilge Yılmaz, dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6.5 milyar dolar borç aldığını iddia etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü.
  • Ben size durumu anlatayım; Uluslararası Para Fonu (IMF) üye ülkeleri desteklemek amacıyla SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağlamaktadır. SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır.
  • Geçtiğimiz yıl; ABD’ye 112,9 milyar ABD doları, Almanya’ya 36 milyar ABD doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD doları tutarında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.
  • IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ilişkin açıklamalar gerçek dışıdır.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER