A3 Haber

“Hapis cezası alan başkanının korunduğu” iddia edilmişti: İçişleri’nden AKP’li belediye başkanı hakkında inceleme

“Hapis cezası alan başkanının korunduğu” iddia edilmişti: İçişleri’nden AKP’li belediye başkanı hakkında inceleme

“Hapis cezası alan başkanının korunduğu” iddia edilmişti: İçişleri’nden AKP’li belediye başkanı hakkında inceleme
Ağustos 10
17:54 2022

“Rüşvet ve ihaleye fesat”tan hapse çarptırılan ve korunduğu iddiasıyla gündeme gelen AKP’li Belediye Başkanı Cafer Benek hakkında İçişleri Bakanlığı’nca inceleme başlatıldı. Kararın tepkilerden sonra gelmesi dikkat çekti.

AKP’li Şırnak Uludere ve Hilal belediye başkanlarına, 6 Ocak 2022’de “ihaleye fesat karıştırmak” ve “rüşvet” suçlarından hapis cezaları verildi. Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının üzerinden yedi ay geçmesine karşın Uludere Belediye Başkanı Sait Ürek ile Hilal Belediye Başkanı Cafer Benek hakkında hiçbir işlem yapılmadığı belirtildi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ocak ayında konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Torun, önergesinde “Belediye başkanlarının görevden alınmamasının, 5393 sayılı Belediye Kanunu’na uyulmamasının gerekçesi nedir?” diye sordu.

15 gün içinde yanıtlaması gereken önergeye altı ay sonra dönüş yapan Soylu soruyu yanıtlamadı, görevden alma işlemlerinin Belediye Yasası’nın 47’inci maddesine göre yapıldığını ifade etti.

İçişleri Bakanlığı yeniden gündem olan ve tepki çeken konuyla ilgili bugün bir açıklama yaptı. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy tarafından yapılan açıklamada Hilal Belediye Başkanı Cafer Benek hakkında resen inceleme başlatıldığı, Uludere Belediye Başkanı Sait Ürek’e atfedilen eylemlerin 2012-2013 yıllarına ilişkin olduğu, dolayısıyla belediye başkanlığı dönemine ait olmadığı belirtildi.

“Yine bir algı çalışması, iftira”

“Yine bir algı çalışması, yine bir iftira. Mahkum oldukları iddia edilen Belediye Başkanları’nın mahkumiyetine ilişkin Bakanlığımıza ulaşan bir mahkeme kararı yoktur. Görevdeki bir belediye başkanının Sayın İçişleri Bakanı ile fotoğrafının olmasında yanlış olan nedir?” diyerek CHP’li Torun’u etiketleyen Ersoy’dan yapılan açıklama şöyle:

  • “Ancak bakanlığımıza böyle bir ilk derece mahkeme kararı ulaşmamıştır. Bununla birlikte, açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Sait Ürek’e atfedilen eylemlerin 2012-2013 yıllarına ilişkin olduğu, dolayısıyla Belediye Başkanlığı dönemine ait olmadığı anlaşılmıştır. Hilal Belediye Başkanı Cevher Benek’e atfedilen eylemlerin ise belediye başkanlığı göreviyle ilgili olduğu tespit edilmiş ve adı geçen hakkında bakanlığımızca resen inceleme başlatılmıştır.”

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER