A3 Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugünün Türkiyesi 21 yıl öncesine göre daha demokratik

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugünün Türkiyesi 21 yıl öncesine göre daha demokratik

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugünün Türkiyesi 21 yıl öncesine göre daha demokratik
Ağustos 15
15:14 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin il başkanları toplantısında konuştu. Erdoğan, “Bugünün Türkiyesi 21 yıl öncesine göre daha demokratik” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin il başkanları toplantısında açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin AKP döneminde kast düzeninden kurtulduğunu söyleyen Erdoğan, “Bugünün Türkiye’si, 21 yıl öncesine göre daha demokratik, özgür” dedi.

Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da hedef aldı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun bürokratları tehdit ettiğini öne sürdü.

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle:

“Türkiye, kast düzeninden de kurtuldu”

 • “Partimizin kuruluşunun 21’inci yılına kavuşmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
 • Bugün, milli menfaatlerini Birleşmiş Milletler ve NATO dahil her zeminde korkusuzca savunan, netice alan, diplomasisi etkili bir Türkiye var.
 • Kurucu değerlerimizden, bizi biz yapan prensiplerden taviz vermeden yolculuğumuzu sürdürdük. Türkiye, bizim dönemimizde, sadece ayağına vurulmuş asırlık prangalarını kırmadı. Aynı zamanda mevcut sistemin merkezine yerleştirilmiş kast düzeninden de kurtuldu. Yıllarca bu millete kendi öz yurdunda parya muamelesi yaptılar.

“Türkiye 21 yıl öncesine göre daha demokratik”

 • Yıllarca bu milletin çocukların okumasını, üniversiteye gitmesini, suni sebeplerle engellediler. Darbe dönemlerinde sermayeyi renklere bölerek ülkemizin gelişmesini sabote ettiler. Kadınlarımızın baş örtülü baş örtüsüz diye ayrımcılığa uğradığı, temel hak ve hürriyetlerin belli toplum kesimlerine yalnızca elitlere mahsus imtiyazlar olarak görüldüğü, işte bu kast sistemine biz son verdik.
 • Elini vicdanına koyan herkes kabul edecektir ki bugünün Türkiye’si, 21 yıl öncesine göre daha demokratik, özgür, fırsat eşitliğinin olduğu bir Türkiye’dir.

“CHP zihniyeti yerinde saymayı sürdürüyor”

 • Bugün 2002’ye göre daha huzurluyuz. Bugün IMF kapılarında borç dilenen değil kalkınma ve insani yardımlarda dünyada örnek olan bir Türkiye var.
 • Son 21 yılda yaşanan onca değişime rağmen millete tepeden bakan CHP zihniyeti yerinde saymayı sürdürüyor. Bu ülkenin açığı, demokrasiyi içselleştirmiş yerli ve milli muhalefet açığıdır.
 • Ülkemize çok ağır bedeller ödeten meşrep tartışmaları da yeniden alevlendirilmeye çalışılıyor. “

“Bürokratlar Bay Kemal tarafından tehdit ediliyor”

 • CHP ve yandaşları değişmemekte, kendilerini yenilememekte ısrar ediyor. Bu ülkenin en büyük açığı demokrasiyi içselleştirmiş, yerli ve milli muhalefet açığıdır. İhya yerine yıkmayı siyasetlerinin merkezine yerleştiren rövanşist yaklaşımdır.”
 • Meşrep tartışmaları medya ve sosyal medya üzerinden yeniden alevlendirilmeye çalışılıyor
 • Adli vakalar tıpkı 80 öncesinde olduğu gibi insanlarımızı birbirine kışkırtmanın vasıtası haline getiriliyor. Bürokratlar, Bay Kemal tarafından çok açık, net tehdit ediliyor. Zaman değişse de, aktörler değişse de oynanan oyun değişmiyor. Yaşanan her hadise faşist yüzlerini açıkça gösteriyor. Tüm bunlar ortadayken muhaletin yıkım masasında garnitür olarak yer almakta hiçbir beis görmeyenleri milletimizin takdirine havale ediyoruz.”

Erdoğan açıklamasında, “CHP’li yazar ve siyasetçilerden her gün zılgıt yedikleri halde üç kuruşluk menfaatleri için geçmişlerini reddedenleri kendi hallerine bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER