A3 Haber

TEİAŞ çalışanına mobbing ve sürgün: Sen misin içki masasında fotoğraf paylaşan!

TEİAŞ çalışanına mobbing ve sürgün: Sen misin içki masasında fotoğraf paylaşan!

TEİAŞ çalışanına mobbing ve sürgün: Sen misin içki masasında fotoğraf paylaşan!
Ağustos 17
11:07 2022

TEİAŞ Gölbaşı Sosyal Tesisleri İşletme Müdürlüğü’nde koruma ve güvenlik şefi olarak çalışan İbrahim Dilaver’in, içki masasında eşi ile fotoğraf paylaştığı için mobbinge maruz kaldığı ve sürgün edildiği iddia edildi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre TEİAŞ Gölbaşı Sosyal Tesisleri İşletme Müdürlüğü’nde koruma ve güvenlik şefi İbrahim Dilaver, kişisel sosyal medya hesabından 11 Eylül 2020’de eşiyle içkili masada fotoğraf paylaştı. Sadece arkadaşlarının erişimine açık olan fotoğraf daha sonra, iddiaya göre, TEİAŞ Genel Müdürü Orhan Kaldırım’a iletildi. Kaldırım, WhatsApp üzerinden İbrahim Dilaver’e referans olan bir akrabası ile yaptığı yazışmada, içkili masadaki fotoğrafı göndererek, “Neden bana zamanında referans oldun” sözleriyle sitem etti. Bu yazışmadan kısa süre önce Dilaver’in kıdemi düşürüldü, görev yeri değiştirildi.

Karara yargı yoluyla itiraz eden ve bugüne kadar düşük performans göstermediğini bildiren Dilaver’in haklı olduğuna hükmeden Ankara 12’nci İdare Mahkemesi, özlük hakların iadesine karar verdi. Dilaver’in tayininin hukuka aykırı olduğu ve hak kaybına uğradığı vurgulandı. Ancak bu karara rağmen Dilaver, eski görev yerine atanmadı, Gölbaşı’na 75 kilometre mesafedeki Sincan’a gönderildi.

Yaşanan süreçte sağlığının bozulduğunu belirten Dilaver, kendisine depresif bozukluk teşhisinin konulduğunu söyledi. Yargı sürecinin ardından da baskılara ve çeşitli tehditlere maruz kaldığını kaydeden Dilaver, beş yıl daha çalışabileceği kurumundan, 16 Temmuz’da kendi isteğiyle emekli oldu. Dilaver’e, emeklilik kararının ardından Genel Müdür Orhan Kaldırım tarafından “üstün ve örnek gösterilen hizmetleri” dolayısıyla teşekkür belgesi verildi.

“Yargı benim lehime karar vermemiş olsaydı ailecek halimiz perişandı” diyen Dilaver, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Sosyal medyadan gizli gizli, sadece arkadaşlarıma açık olan fotoğrafımı alarak beni kurban etmeye çalıştılar. Bu şekilde başka sorunlar yaşayan, hatta lojmanlardan atılan arkadaşlarımız var. İçkili fotoğraf paylaşmak suç değil. Üstelik sadece arkadaşlarımın erişimine açık olan bir fotoğraf yüzünden bana yaşatılanlar ortada. Mobbinge daha fazla dayanacak gücüm kalmadığı için çalışma hayatımı noktalamak zorunda kaldım.”

Personel Daire Başkanı Adem Bilgi, konuya ilişkin soruya “Devlet memuruyum, açıklama yapamam” yanıtını verdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER