A3 Haber

Kaymakam, alkollü kullandığı araçla çocuğun ölümüne neden olmuştu: Aile şikayetten vazgeçti

Kaymakam, alkollü kullandığı araçla çocuğun ölümüne neden olmuştu: Aile şikayetten vazgeçti

Kaymakam, alkollü kullandığı araçla çocuğun ölümüne neden olmuştu: Aile şikayetten vazgeçti
Ağustos 19
22:01 2022

Bismil’de, Gercüş Kaymakamı’nın alkollü olarak kullandığı resmi araçla çarparak ölümüne neden olduğu Muhammet Çelik’in ailesi, maddi ve manevi zararlarının karşılandığını belirterek şüpheliden şikayetçi olmadı.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Batman’ın Gercüş ilçesi Kaymakamı Server Sinanoğlu alkollü araç kullanarak yaptığı kazada 13 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetmişti. Kaymakam hakkında 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açılırken aile, maddi ve manevi zararlarının karşılandığını belirterek şüpheliden şikayetçi olmadıklarını ifade etti.

15 Temmuz’da Gercüş Kaymakamı Server Sinanoğlu’nun kullandığı resmi araç, yolun karşısına geçmeye çalışan 13 yaşındaki Muhammet Çelik’e, ardından da başka bir araca çarpmıştı. Kazanın ardından Sinanoğlu hakkında altı yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Aile kazadan 10 gün sonra “Şikayetçi değiliz” demiş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Server Sinanoğlu hakkında hazırladığı iddianame, 11’inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede 15 Temmuz’da Sinanoğlu’nun kullandığı 72 EP 436 plakalı cipin Batman-Diyarbakır kara yolunda araçlar için yeşil ışık yandığı esnada yolun karşı tarafına geçmeye çalışan 13 yaşındaki Muhammed Çelik’e çarptığı ve yaralanan çocuğun kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. Sinanoğlu’nun aracının çocuğa çarptıktan sonra karşı şeritte kırmızı ışıkta bekleyen bir araca çarparak durduğu kaydedilen iddianamede, bu aracın sürücüsü M.O.’nun da yaralandığı belirtildi. Araçta yapılan aramada boş alkol kutusu bulunduğu belirtilen iddianamede, kolluk görevlilerince yapılan test neticesinde Sinanoğlu’nun 0,27 promil alkollü olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

İddianamede maktulün anne ve babasının 25 Temmuz’da dilekçeyle yaptığı başvuruda maddi ve manevi zararlarının karşılandığını, şüpheliden şikayetçi olmadıklarını ifade ettikleri yer aldı.

İddianamede yer alan trafik bilirkişisi tarafından hazırlanan raporda ise şu ifadelere yer verildi:

  • “Maktul Çelik’in ’yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde yayalar için ışıklı işaret olduğu, yayaların bu işaretlere uyması’ maddesini ihlal ettiğinden asli kusurlu olduğu belirlenmiştir. Sinanoğlu ise ’sürücüler kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken hızlarını azaltmak zorundadırlar’ maddesini, ’uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin kara yolunda araç sürmeleri yasaktır’ maddesini ihlal ettiğinden tali kusurlu olduğu tespit edilmiştir. Kazada yaralanan M.O.’nun kazada kusur ve kural ihlalinin olmadığı kanaatine varılmıştır.”

Savcı ceza istedi

İddianamenin sonuç ve değerlendirme kısmında ise, “Şüpheli, 0.27 promil seviyesinde alkollü olup kavşağa girdiğinde hızını azaltmamak ve kendi beyanına göre de şehir içi hız sınırının üzerinde araç kullanmak suretiyle dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı şekilde hareket ederek sevk ve idaresindeki 72 EP 436 plakalı araçla çarptığı Muhammed Çelik’in ölümüne neden olmak suretiyle üzerine atılı suçu işlediği anlaşıldığından, eylemine uyan sevk maddesi uyarınca cezalandırılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER