A3 Haber

Nebati “harikalar diyarında”: Vatandaşlara enflasyondan korunmak için borsa tavsiye etti!

Nebati “harikalar diyarında”: Vatandaşlara enflasyondan korunmak için borsa tavsiye etti!

Nebati “harikalar diyarında”: Vatandaşlara enflasyondan korunmak için borsa tavsiye etti!
Eylül 11
14:06 2022

Borsada yükseliş olduğundan bahsederek yatırımcıların piyasaya güven duyduğunu söyleyen Bakan Nebati, “Sermaye piyasalarımız her geçen gün güven tazeliyor, geleceğe güvenle bakıyor. Borsamız haftayı dolar bazında 17 yılın en güçlü rallisi ile geride bıraktı, 3.521,38 puan ile haftayı sonlandırdı” ifadelerini kullandı.

Özellikle son aylarda, enflasyonun önlenemeyen yükselişi ile Türk Lirası’nın gittikçe değer kaybetmesiyle beraber zayıflayan ekonomi ve vatandaşın artan kaygıları gündemden düşmezken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “borsa” başlığı altında sermaye piyasalarında olumlu bir gidişat olduğu yönünde değerlendirmede bulundu.

Bakan Nebati’nin paylaşımı şu şekilde:

  • Sermaye piyasalarımız her geçen gün güven tazeliyor, geleceğe güvenle bakıyor. Borsamız haftayı dolar bazında 17 yılın en güçlü rallisi ile geride bıraktı, 3.521,38 puan ile haftayı sonlandırdı.
  • BIST 100 endeksi 2 aydır rekor üstüne rekor tazeliyor. Öyle ki, bu yükseliş, Temmuz 2005’ten bu yana en güçlü ralliye işaret ediyor.
  • Borsa İstanbul, halka açık şirketlerimiz ve yatırımcılarımız açısından her geçen gün daha da cazip hale geliyor. Bugün gelinen noktada, Sermaye Piyasamız 29 milyonu aşkın yatırımcı ve 56 milyonu aşan hesap sayısıyla, 4,8 trilyon TL’ye ulaşmış durumda.
  • Yerli ve yabancı yatırımcılarımız, şirketlerimizin bilançolarına, sermaye yapılarına ve karlılıklarına güveniyor, sermaye piyasalarına her geçen gün daha çok yatırım yapıyor.
  • BIST 100 endeksi, 1 yıllık süreçte yüzde 142 yükseliş kaydetti. Bu yükseliş, Borsamıza ve şirketlerimize duyulan güvenin en açık göstergesidir.
  • Türkiye’nin üretimi ve ihracatı arttıkça reel sektör güçleniyor. Güçlenen reel sektör sermaye piyasalarına güven veriyor. Borsamızdaki yükselişin temelinde ekonomimizin artan üretimi ve istihdam kapasitesi yatıyor.

Vatandaşlara borsa tavsiye etmişti

Nebati iki hafta önceki bir konuşmasında döviz kuru ve diğer emtialarda dengeli bir seyir olduğunu ve bunların getirisinin yüzde 80’i geçen enflasyonun altında kaldığını söylemişti.

Vatandaşlara şu an en çok getiriyi sağlayanın Borsa İstanbul olduğunu belirten Nebati, “Vatandaşlarımızın nereye kanalize olacağı çok açık” demişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER