A3 Haber

Putin’in “seferlik” açıklamasına dünyadan ilk tepkiler: Ciddiye alınması gerekir

Putin’in “seferlik” açıklamasına dünyadan ilk tepkiler: Ciddiye alınması gerekir

Putin’in “seferlik” açıklamasına dünyadan ilk tepkiler: Ciddiye alınması gerekir
Eylül 21
11:19 2022

Rusya Devlet Başkanı Putin, kısmi askeri seferberlik ilan ederken, Batı ülkelerini suçladı. Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna’da barışçıl çözüm istemediklerini savunarak, “Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm askeri silahları kullanacak, bu bir blöf değil” dedi.

İngiltere: Ciddiye alınması gerekir

Putin’in kısmi seferberlik ilanına dünyadan ilk tepkiler gelmeye başladı.

İngiltere’de Dışişleri Bakanlığı Ofisi’nden Gillian Keegan, yaptığı açıklamada, “Açıkça bu ciddiye almamız gereken bir durum. Putin’in seferberlik ilanı tehlikeli bir tırmanış” dedi.

Almanya: Kötü ve yanlış bir gelişme

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck ise, “Rusya’nın kısmi askeri seferberlik kararı yanlış ve kötü bir gelişme. Bir sonraki adımda neler yapacağımız konusunda hükümet danışma halinde” ifadelerini kullandı.

NATO’dan da tepki geldi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkesinde kısmi seferberliği ilan ettiğini duyurduğu açıklamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Nükleer savaş olmamalı” ifadesini kullanan Stoltenberg, Putin’in kararını “tehlikeli ve sorumsuzca” olarak nitelendirdi.

“NATO, Moskova’nın nükleer silah kullanımının ciddiyeti konusunda hiçbir şeyi yanlış anlamadığından emin olacak” diyen Genel Sekreter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu ana kadar Rusya’nın nükleer duruşunda bir değişiklik görmedik. Putin’in açıklaması tansiyonu yükselten cinstendi ama sürpriz olmadı. Konuşması savaşın istediği gibi gitmediğinin göstergesi. Putin, Ukrayna’yı doğru hesaplayamadı, büyük bir hata yaptı. Daha fazla asker gönderimi Ukrayna’daki çatışmaları artırır. Rus güçleri kötü teçhizata sahip ve düzgün bir komuta zincirine sahip değiller.”

Stoltenberg öte yandan, NATO ve müttefiklerinin silah ve mühimmat üretimini artırmak için savunma sanayii ile yakın temasta olduklarını da dile getirdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER