A3 Haber

Mersin’de polisevine saldırı: Bir polis yaşamını yitirdi, bir polis yaralı

Mersin’de polisevine saldırı: Bir polis yaşamını yitirdi, bir polis yaralı

Mersin’de polisevine saldırı: Bir polis yaşamını yitirdi, bir polis yaralı
Eylül 26
23:56 2022

Mersin’in Mezitli ilçesinde lüks otomobille Tece Polisevi önüne gelen iki kadın, uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Açılan ilk ateş sırasında iki polis memuru yaralandı. Çatışmada yaralanan iki kadının, sırt çantasında taşıdıkları bombalar ile kendileri patlattı. Yaralı polislerden Sedat Gezer kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Saat 23.00 sıralarında Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki polisevine iki kadın terörist tarafından saldırı düzenlendi. Lüks otomobil ile polisevinin önüne gelen iki kadın terörist, uzun namlulu silahlarla nizamiye kulübesinde nöbet tutan polislere ateş açtı. Polislerin karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Patlama ve silah sesleri bölgede endişe yaratırken, açılan ilk ateş sırasında polisevi önünde nöbet tutan iki polis yaralandı.

Çatışmada yaralanan ve kaçamayacaklarını anlayan iki kadın, sırt çantalarında taşıdıkları bombalarla kendilerini patlattı. Güvenlik güçlerinin polisevi çevresinde yaptığı incelemede ise içerisinde bomba bulunan bir başka çanta ise uzman polisler tarafından imha edildi.

Çatışma sırasında evinin balkonunda oturan bir kadın, vücuduna isabet kurşunla, iki kişi de patlama sırasında yüksekten düşerek yaralandı. Hastaneye kaldırılan sivillerin yaşamsal tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

Saldırı sırasında açılan ilk ateşle yaralanan ve durumu ağır olan polis memuru Sedat Gezer, doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Diğer yaralı polis memurunun ameliyatının başarılı geçtiği bildirildi.

Polisevine düzenlenen saldırı, güvenlik kamerasınca kaydedildi. Görüntüde, sırtlarında çanta bulunan iki kadın, polisevine yaklaştıklarında içlerinden biri gizlediği tabanca ile polis noktasına doğru ilerledi. Kulübeye yaklaştığında arkasına gizlediği silahı çıkaran adın, peş peşe ateş açtıktan sonra yaklaşık 50 metre geride bekleyen diğer saldırganın yanına geldi. Sırtlarında çanta bulunan iki kadın bu kez tomatik silahlarla ateş açarak bir kez daha polis noktasına doğru ilerledi. Bu sırada güvenlik güçlerinin ateş açtığı görüldü. Çatışma sırasında saldırgan kadınlardan biri vurularak yere düştü. Diğer kadın ise sırt çantasıyla birlikte bölgenin aksine giderek, kameranın görüş açısından kayboldu.

İçişleri Bakanı Mersin’e geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırının ardından Mersin’e geldi. Bölgede incelemelerde bulunup güvenlik güçlerinden bilgi alan Bakan Soylu, daha sonra gazetecilere açıklamada bulundu. Soylu, şöyle konuştu:

Polisevimize bir terör saldırısı yapıldı. İki kadın terörist, çantalarıyla birlikte, anlaşılıyor ki daha önce tespit ettikleri bir şekilde hemen polisin nöbet tuttuğu kulübeye yönelerek ateş ediyor. Orada bir çatışma çıkıyor. Çatışma devam ederken, hemen bu bölgeye yakın 4 bekçi arkadaşımız bir araçla acil şekilde intikal ettikten sonra iki teröristle onlar da çatışmaya giriyorlar. İki kadın terörist, bu çatışma esnasında yaralanıyor. Ardından çatışma devam ederken, iki ayrı patlama sesi geliyor. Kendi sırtlarına koymuş oldukları ve patlayıcı olan, yaralanınca, kaçamayacaklarını anlayınca kendilerini patlatıyorlar. Bu esnada bir polis memuru arkadaşımız ağır yaralanıyor. Ötekisi de yaralanıyor ama diğer polis memuruz kadar ağır değildi. Ağır yaralanan arkadaşımızı hastaneye getiriyorlar ama maalesef kurtarılamıyor, şehit oluyor. Diğer arkadaşımız başarılı bir ameliyat geçirdi. Herhangi bir hayati tehlikesi yok. Yine bunun yanı sıra bir sivil vatandaşımız, bir hanımefendi verilen bilgi çerçevesinde balkonda otururken bir kurşun da ona isabet ediyor. Onun da şükür hayati tehlikesi yok. Ameliyatı bittiği konusunda bir bilgimiz oluştu. İki kişi de yine sivil vatandaşımız, onlar da patlamanın tesiriyle yüksekten atlama gerçekleştiriyor. Durumları iyi. Bir evladımız şehit oldu. Allah rahmet eylesin.

Olayın ardından meseleyi bilenlerin ve bilmeyenlerin kendi zihin karmaşıklığını ortaya koymak için konuştuğunu dile getiren Bakan Soylu, şöyle devam etti:

Maalesef meseleleri bilenler, bilmeyenler, kendi karmaşıklığını ortaya koymak isteyen herkes bir şey söylüyor. Arkadaşlarla yapılan ilk tespiti ifade edeceğim. Bir teröristin kimliğini belirli ölçüde belirledik. Çünkü patlamayla kopan bir kafa var. Dört de bacak var. Bir tespit belli. İkisinin de kırsalcı olduğunu değerlendiriyoruz. Hangi terör örgütü olduğu da belli. Şunu söylemek istiyorum; Türkiye üzerine bu terör örgütlerinin oyun kurmasına vesile olan, onları destekleyenler ve onlar üzerinden Türkiye’nin huzurunu bozmaya çalışanlar bilmelidir ki Türkiye eski Türkiye değil. Bu konuda Türkiye’yi sınamaya çalışanların elbette ki ortaya koymuş oldukları kötülükleri kendilerine ters döndürebilecek gücü var. Dağda neredeyse yok olmaya mahkum olan bir terör örgütü, Kuzey Irak’ta, Suriye’de sıkışan bir terör örgütü, elbette sıkıştığı alanda kendisine yeni bir süreç oluşturmak ister ama biz buna müsaade etmeyiz, milletimiz buna emin olsun. Türk Polis Teşkilatına baş sağlığı diliyorum. (DHA)

About Author

Cihangir Köroğlu

Cihangir Köroğlu

Related Articles

TÜM HABERLER