A3 Haber

İran’da protestolar 12’inci gününde: Gözaltı sayısı 2 bini aştı

İran’da protestolar 12’inci gününde: Gözaltı sayısı 2 bini aştı

İran’da protestolar 12’inci gününde: Gözaltı sayısı 2 bini aştı
Eylül 29
12:13 2022

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesinin ardından başlayan protestolar 12’inci gününde devam ediyor. İran’ın Loristan Başsavcısı Muhammed Rezm, gösteriler nedeniyle 120 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Toplam gözaltı sayısının 2 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini, başörtü kurallarına uymadığı gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındı. Amini gözaltına alındıktan birkaç gün sonra yaşamını yitirdi. Amini’nin ölümü “kalp rahatsızlığı” olarak açıklanırken ailesi genç kadının herhangi bir hastalığı olmadığını söyledi. Amini’nin ahlak polisi tarafından dövüldüğü ve işkenceye maruz kaldığı, bu nedenle komaya girdiği öne sürüldü.

Amini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde gösteriler başladı. Gösterilerde 41 kişinin yaşamını  yitirdiği bildirildi. Yüzlerce kişi ise gözaltına alındı.

İranlı kadınlara dünyanın dört bir yanından destek geldi. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede destek amaçlı protestolar düzenlendi.

Loristan’da 120 gözaltı

İran resmi ajansı İRNA’ya göre, Loristan Başsavcısı Muhammed Rezm, son gösteriler nedeniyle şehirde 120 kişinin gözaltına alındığını, bu kişilere yönelik birçok suçlamanın bulunduğunu ve kanunun öngördüğü cezaları alacaklarını belirtti.

Olaylar devam ederken güvenlik güçleri yargının talimatıyla, protestolara katılan ve “kamu güvenliğini tehlikeye atan” göstericilere yönelik tutuklama dalgası başlatmış, bu kapsamda Gilan’da 739, Mazenderan’da 450, İlam’da 180 kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı.

Tahran Üniversitesi Öğrenci Birliği en az 30 öğrencinin, Tahran Gazeteciler Sendikası ise 10 gazetecinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Toplam gözaltı sayısının 2 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.

İlgili haberler:

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER