A3 Haber

CHP’nin yurt çıkmayan öğrenciye barınma desteği önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP’nin yurt çıkmayan öğrenciye barınma desteği önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP’nin yurt çıkmayan öğrenciye barınma desteği önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi
Ekim 04
22:10 2022

KYK yurduna yerleştirilemeyen öğrencilere barınma desteği verilmesini içeren kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Öğrencilere barınma desteği verilmesini içeren kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kurulda bugün, CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın KYK’ye bağlı yurtlara yerleştirilemeyen öğrencilere her ay asgari ücretin yarısı kadar karşılıksız barınma desteği verilmesini içeren kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi görüşüldü.

Teklif üzerine konuşan Ali Fazıl Kasap, milyonlarca öğrencinin yine barınma sorunu ile karşı karşıya kaldığını belirterek, AKP’nin 20 yıllık iktidarında yurt sorununu çözmediğini söyledi.

Türkiye’de KYK’ye bağlı 800 yurt ve 825 bin yatak kapasitesi bulunduğunu anımsatan Kasap, “4 milyon öğrenciden sadece yüzde 20,6’sı yurt imkanı buluyor. Bu, bir utanç vesikasıdır. Özel yurtların fiyatları aylık 3 bin 500 lira ile 12 bin lira arasında değişiyor. Bu yıl yine çocuğunun giderlerini karşılayamadığı için bazı aileler üniversiteye kayıt bile yaptırmadı. Kiralardaki ciddi artış, toplumun tüm kesimini derinden etkiledi. Şu anda bir öğrencinin aylık maliyeti ailesine en az 7-8 bin lira” dedi.

Yapılan oylama sonucunda kanun teklifinin doğrudan gündeme alınma önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kasap, yaptığı değerlendirmede, “AKP ve MHP milletvekilleri, oylamada tutundukları tavırla bir kez daha öğrencilerimizin yanında olmadıklarını göstermişlerdir” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER