A3 Haber

Gazeteciler, AYM üyesi İrfan Fidan’ın şikayetiyle açılan davada beraat etti

Gazeteciler, AYM üyesi İrfan Fidan’ın şikayetiyle açılan davada beraat etti

Gazeteciler, AYM üyesi İrfan Fidan’ın şikayetiyle açılan davada beraat etti
Ekim 19
17:44 2022

Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı, BirGün Gazetesi Haber Müdürü Uğur Şahin ve birgun.net Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uğur Koç, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi İrfan Fidan’ın şikayeti üzerine yargılandıkları davada beraat etti.

Gazeteciler Görkem Kınacı, Uğur Şahin ve Uğur Koç’un, AYM üyesi İrfan Fidan’ın şikayeti üzerine “iftira” ve “kamu görevlisine hakaret” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın üçüncü duruşması Beykoz 6’ıncı Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

İddianamede, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlardaki iddiaları İrfan Fidan’ın ismine yer vermeden haberleştiren gazetecilerin suçluluğuna delil olarak 11 Ekim 2020 tarihinde Evrensel ve BirGün’ün web sitelerinde yayımlanan haberler gösteriliyor.

MLSA’dan Eylem Sonbahar’ın haberine göre, gazeteciler duruşmaya katılmazken avukatları Devrim Avcı Özkurt ve Tolgay Güvercin salonda hazır bulundu. İrfan Fidan’ın avukatı Gizem Saatçi Akbulut’un da yerini aldığı duruşmada Akbulut, önceki beyanlarını tekrar ederek gazetecilerin cezalandırılmasını talep etti.

İddia makamı bir önceki celsede sunduğu beraat talepli mütalaasını tekrar etti.

Avukat Devrim Avcı Özkurt ve Tolgay Güvercin’in mütalaaya katıldıklarını beyan etmelerinin ardından kararını açıklayan mahkeme, atılı suçlardan kesin ve inandırıcı delillerin bulunmadığı gerekçesiyle gazeteciler Görkem Kınacı, Uğur Şahin ve Uğur Koç’un ayrı ayrı beraatlarına karar verdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER