A3 Haber

Valilik, Edip Akbayram’ın Cumhuriyet Konseri’ni yasakladı

Valilik, Edip Akbayram’ın Cumhuriyet Konseri’ni yasakladı

Valilik, Edip Akbayram’ın Cumhuriyet Konseri’ni yasakladı
Ekim 26
16:27 2022

Zonguldak Valiliği usta sanatçı Edip Akbayram’ın Kdz. Ereğli’sindeki Cumhuriyet Konseri’ni Bartın Amasra’daki maden faciasını bahane ederek yasakladı.

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden faciasında 41 işçi hayatını kaybetmişti. Zonguldak Valiliği Amasra’daki faciayı bahane ederek muhalif kimliği ile bilinen usta sanatçı Edip Akbayram’ın Kdz. Ereğli’sindeki Cumhuriyet Konseri’ni iptal etti.

Valilik şu açıklamayı yaptı:

Karara tepki gösteren Edip Akbayram şu açıklamayı yaptı:

“72 yıla sığdırdığım yaşamım ve 50 yıllık sanat hayatım boyunca her zaman hak , hukuk ve adalete inanarak emeğin ve emekçinin yanında oldum ve ömrüm yettiği sürece de onların sesi olmaya devam edeceğim.14 Ekim’de meydana gelen elim olayda hayatını kaybeden 41 maden emekçisinin acısı yüreğimde bir nebze olsun azalmış değil.Kaymakamlık tarafından iptal edilen Cumhuriyet Konseri ile ilgili olarak bu elim olayın , sadece Bartın ve çevre illerin yası olmadığını Edirne’den Kars’a tüm yurttaşlarımızın , tüm resmi kurum ve kuruluşların yası olduğunu ve aynı üzüntüyü paylaştıklarını ayrıca bu Cumhuriyet’in hepimizin olduğunu o yüzden de siyasi kararlar ile gölgelenmemesi gerektiğini düşünüyorum.Her zaman söylediğim gibi benim için ‘’Emek en yüce değerdir’’.Gönül isterdi ki emekçi kardeşlerimiz ile birlikte yan yana, kol kola, meydanda Cumhuriyet coşkusunu yaşayarak yine onların sesi olabileyim. Ama meydanlarda olamasamda ki 29 Ekim özelinde bugüne kadar böyle bir şey hiç yaşamadım ve o yüzden benim içinde çok ağır ama yüreğim tüm emekçi, Cumhuriyetçi ve Atatürkçü kardeşlerimizin yanında, saygılarımla…”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER