A3 Haber

Sadece son iki ayda pirinç fiyatları yüzde 30 arttı!

Sadece son iki ayda pirinç fiyatları yüzde 30 arttı!

Sadece son iki ayda pirinç fiyatları yüzde 30 arttı!
Ekim 31
09:10 2022

Çeltik rekoltesinde herhangi bir kayıp olmamasına rağmen natürel pirinç fiyatları son iki ayda yüzde 30 arttı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çeltikte taban fiyatı yüzde 200’ün üstünde artırması üreticisinde yüksek fiyat beklentisi yarattı. Sektör temsilcileri, çiftçinin elindeki ürünün yüzde 20’sini sattığını, ancak geri kalanının ise depoya konulduğu belirtiyor.

Dünya gazetesinden Mehmet Hanifi Gülel’in haberine göre, üretici serbest piyasada fiyatlar artacak diye arzı kısmaya başladı. Arz sıkıntısı işlenmemiş naturel pirinç fiyatlarını da yüzde 30 arttırdı. Naturel baldo pirinç fiyatı son 2 ay içinde 24,5 liradan 32 liraya yükselirken, Osmancık çeşitlerinde yüzde 15.5, Luna çeşidinde ise yüzde 23.6’lık fiyat artış yaşandı.

Naturel ürün fiyatında artışın yakın zamanda işlenmiş ürün fiyatına da yansımasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden sektör temsilcileri yaptıkları açıklamada, serbest piyasada çeltik fiyatlarının TMO’nun açıkladığı fiyatın iki ile üç lira üstünde yer almasına rağmen çiftçinin elindeki ürünü satmaya yanaşmadığı söylediler.

Bu fiyat artışında TMO’nun yarattığı beklentinin etkin rol oynadığını vurgulayan sektör temsilcileri, “TMO’nun geçen yıla oranla iki kattan fazla fiyat artışının üstüne artı bir lira daha vermesi çiftçileri daha fazla beklenti içine soktu. Çiftçi elindeki ürünün ancak yüzde 20’sini sattı. Geri kalanını ise depoya koydu. Bundan dolayı çeltik arzının sınırlı olması, serbest piyasada fiyatların artmasına yol açıyor. Diğer yandan bakliyat grubunda ise en fazla artış yüzde 14.6 ile nohutta yaşanırken, en az artış ise yüzde 10.8 ile kırmızı mercimekte yaşandı” dediler.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER