A3 Haber

Askeri araziye çöken TRT’ye kötü haber

Askeri araziye çöken TRT’ye kötü haber

Askeri araziye çöken TRT’ye kötü haber
Kasım 12
11:24 2022

TRT’ye “film platoları kurulması için” tahsis edilen Çekmeköy’deki askeri arazinin imar planlarına karşı açılan davada bilirkişi raporu hazırlandı. Raporda, imar planlarının “kamu yararına uygun olmadığı” vurgulandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, TRT’ye “kamu platoları kurulması için” tahsis edilen İstanbul Çekmeköy’deki ormanlık ve askeri araziye ilişkin bilirkişi raporu hazırlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Ülkü Sakalar ve Hatice Ülkü Özer’in Çekmeköy Kışlası’nın TRT’ye tahsis edilen 326 bin metrekarelik arazisinin imar planına karşı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na açtığı davada 7 Temmuz 2022’de bilirkişi heyeti inceleme yapmıştı.

Hazırlanan bilirkişi raporunda, “imar planının planlama tekniklerine aykırılık teşkil ettiği” vurgulandı. Bilirkişi raporunun sonuç kısmında ise “İmar planının sentez çalışmasının, eşik analizi ve yönetmelikte tanımlanan analizlerin gerçekleştirmemesi nedeniyle şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı” ifade edildi.

Öte yandan CHP’li Sakalar ve Özer, açtıkları davayla TRT’ye tahsis edilen ve TRT’nin Çekmeköy Film Platolarına kurduğu alanın imar planları için yürütmeyi durdurma ve iptal karar verilmesini talep etmişti. Mahkemenin gelecek aylarda bilirkişi raporunu değerlendirerek imar planlarının akıbetine ilişkin karar vermesi bekleniyor.

Kışla arazisi içerisinde yer alan tarihi Said Halim Paşa Av Köşkü de TRT’ye tahsis edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, 19’uncu yüzyılda inşa edilen ve Hazine’ye ait olan tarihi yapının TRT İstanbul Müdürlüğü’ne tahsis edildiğini açıklanmıştı. Köşk, film platolarının yönetim binası olarak kullanıyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER