A3 Haber

İran’da protestolar büyüyor: Ülkenin ilk dini lideri Humeyni’nin evi ateşe verildi

İran’da protestolar büyüyor: Ülkenin ilk dini lideri Humeyni’nin evi ateşe verildi

İran’da protestolar büyüyor: Ülkenin ilk dini lideri Humeyni’nin evi ateşe verildi
Kasım 18
16:00 2022

İran’da devam eden Mahsa Amini protestoları her geçen gün daha da şiddetleniyor. Ülke de devam eden protestolarda ‘İslam devriminin öncüsü’ olarak kabul edilen ve rejimin ilk dini lideri Ayetullah Humeyni’de nasibini aldı. Protestocular, Humeyni’nin müzeye çevrilen eski evini ateşe verdi. Göstericiler, “Bu yıl kan yılı, Hamaney devrilecek” sloganları attı.

İran’da Mahsa Amini’nin ölümü ile başlayan gösteriler ülke genelinde devam ederken “İslam devriminin öncüsü” ve rejimin ilk dini lideri Ayetullah Humeyni’nin eski evinin ateşe verildiği görüntüler sosyal medyada yayıldı.

Euronews’teki habere göre Humeyni’nin doğduğu şehir olan Humeyn’de sonradan müzeye çevrilen evi ateşe veren göstericilerin ülkedeki dini liderler aleyhine sloganlar attığı görülüyor.

Tahran’daki protestolardan paylaşılan görüntülerde ise göstericiler “Bu yıl kan yılı ve Hamaney devrilecek” sloganları attığı görülüyor.

Yarı resmi Fars haber ajansı da perşembe günkü gösterilerde beş güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesiyle patlak veren gösteriler üçüncü ayına girdi. Sivil toplum kuruluşları şu ana kadar 300’den fazla göstericinin hayatını kaybettiğini binlerce kişinin de tutuklandığını bildiriyor.

İran yönetimi protestolardan dış güçleri, özellikle ABD ve İsrail’i sorumlu tutuyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER