A3 Haber

İstiklal Caddesi bombacısının saldırıdan önce makyaj malzemesi satın aldığı ortaya çıktı

İstiklal Caddesi bombacısının saldırıdan önce makyaj malzemesi satın aldığı ortaya çıktı

İstiklal Caddesi bombacısının saldırıdan önce makyaj malzemesi satın aldığı ortaya çıktı
Kasım 18
16:20 2022

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının faili olarak açıklanan Ahlam Albashir’in saldırıdan önce makyaj malzemesi alışverişi yaptığını gösteren görüntüler ortaya çıktı.

İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım Pazar günü düzenlenen ve altı kişin öldüğü bombalı saldırının faili olarak açıklanan Ahlam Albashir’a dair yeni görüntüler yayımlanmaya devam ediyor.

Olayla ilgili soruşturmayı sürdüren İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Ahlam Albashir’in saldırı öncesine ait yeni görüntülerini servis etti. Buna göre Ahlam Albashir, patlamadan tam bir saat önce, saat 15.16’da, kendisini Taksim Meydanı’na getiren korsan taksiden indi. Yeni görüntüde, İstiklal Caddesi’ne yürüyerek giren Albashir’in, bir kozmetik mağazasına girerek alışveriş yaptığı ve parasını nakit olarak ödediği görülüyor.

Ne olmuştu?

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da meydana gelen patlamada altı kişi öldü, 81 kişi yaralandı. Saldırının failinin Ahlam Albashir olduğu açıklandı. Albashir’e ait olduğu belirtilerek yayınlanan ilk görüntülerde, zanlının caddede beton saksıdaki banka paket bıraktıktan sonra olay yerinden elinde bir gül ile uzaklaştığı görüldü. Albashir, Küçükçekmece’de yakalandı. Aynı evde bulunan çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Esenler’de ikamet eden Albashir’i Küçükçemece’ye getiren ve yurt dışına kaçırmakla görevli kişinin Ahmet Jarkas olduğu öne sürüldü. Kardeşi Ammar Jarkas’ın da Albashir’le birlikte yaşayan Billal Hassan’ı kaçırdığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk açıklamasında, saldırı talimatının Kobanê’den verildiğini ve Albashir’in Afrin’den Türkiye’ye sızdığını, PKK tarafından istihbarat eğitimi verildiğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında ise, Albashir’in İdlib’den Türkiye’ye geçtiği bilgisi yer almıştı. Açıklamada, “Şahıs yapılan sorgusunda, PKK terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin – İdlib üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir” denilmişti.

Albashir’in ifadesi olarak açıklanan anlatımlarda ise Türkiye’ye İdbil’den geldiği belirtiliyordu. Albashir’in pakette bomba olduğunu bilmediğini ve uyuşturucu sandığını söylediği de öğrenildi.

Saldırının ardından Albashir’le birlikte 51 kişi gözaltına alındı. 49 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından bu sabah saatlerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılıkta işlemlerinin ardından Albashir’in da aralarında bulunduğu 17 şüpheli tutuklanma talebiyle, üç şüpheli ise adli kontrol talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Savcılık tarafından serbest bırakılan 29 şüpheli ise sınır dışı edilecek. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen aralarında Ahlam Albashir’in de bulunduğu 17 şüpheli hakimlikçe tutuklandı. Üç şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER