A3 Haber

Mısır: Erdoğan ve Sisi’nin el sıkışması ilişkileri geliştirmenin başlangıcı olacak

Mısır: Erdoğan ve Sisi’nin el sıkışması ilişkileri geliştirmenin başlangıcı olacak

Mısır: Erdoğan ve Sisi’nin el sıkışması ilişkileri geliştirmenin başlangıcı olacak
Kasım 21
15:54 2022

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Erdoğan ve Sisi’nin Katar’daki el sıkışması ikili ilişkileri geliştirmenin başlangıcı olacak” denildi.

Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılış törenine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin el sıkıştığı görüntüler gündem olmuştu.

Katar dönüşü basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın?” demişti.

Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

  • “Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum, Türkiye-Mısır arası, bir liderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik. İnşallah fevkalade bir hal olmadıktan sonra bu adımı hayırlısıyla atarız. Bizim tabii kendilerinden tek isteğimiz; bu görüşmelerle birlikte, bize karşı Akdeniz’de tavır içinde olanlara yönelik burada biz barışı ikame edelim, onunla beraber yolumuza inşallah devam edelim.”

Mısır’dan açıklama

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Erdoğan ve Sisi’nin Katar’daki el sıkışması ikili ilişkileri geliştirmenin başlangıcı olacak” denildi. İki ülkeyi birleştiren tarihi bağlara vurgu yapıldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER