A3 Haber

Reuters’a konuşan Türk yetkili: TSK, Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahasını kullandı

Reuters’a konuşan Türk yetkili: TSK, Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahasını kullandı

Reuters’a konuşan Türk yetkili: TSK, Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahasını kullandı
Kasım 22
21:06 2022

Reuters ajansına konuşan Ankara’dan bir güvenlik yetkilisi, “Türk jetleri, ABD ve Rusya’nın kontrolündeki hava sahasını kullandı” dedi. MSB kaynağı ise iddiaları reddetti.

Reuters ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili ve Suriyeli muhalif kaynaklar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’ye yönelik harekatında Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahasının kullanıldığını iddia etti.

Ankara’dan ajansa konuşan üst düzey güvenlik yetkilisi, “Türk jetleri, ABD ve Rusya’nın kontrolündeki hava sahasını kullandı. Bu iki ülke ile koordinasyon sağlandı” dedi.

Suriyeli muhalif Albay Abduljabbar Akaidi ise, “Türkler, Suriye hava sahası üzerinde kontrolleri olan bölgelerde Ruslar ve Amerikalılarla koordine oldular” ifadelerini kullandı.

MSB kaynağı yalanladı

Öte yandan yine Reuters’a açıklamalarda bulunan bir Milli Savunma Bakanlığı yetkilisi ise söz konusu iddiaları yalanladı. Yetkili, TSK’ye ait jetlerin Rusya ve ABD kontrolündeki hava sahalarından geçmediğini bildirdi.

“‘Harekatın genişletilmesine hazır olun’ uyarı”

Ankara’nın desteklediği Suriye Milli Ordusu’ndan (SMO) bir kaynak da, ‘harekatın genişletilmesi ihtimaline karşı hazırlıklı olmalarının istendiğini’ iddia etti. ‘Kıdemli bir komutan’ olarak nitelendirilen kaynak, “Türkler, izinli olan tüm komutanlara görevlerine dönmeleri, Suriye’de olanlara ise ülkeden ayrılmamaları ve hazırlık seviyelerini yükseltmeleri konusunda uyarıda bulundu” dedi. Henüz kendilerine görev verilmediğini söyleyen isim, bir takvim belirlenmediğini de aktardı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER